Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmara Denizi Havadan Gözleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan ve son 5 ayda 200 saatlik uçuş gerçekleştiren yeni deniz uçağı, Marmara Denizi üzerinde denetim uçuşlarını sürdürüyor.

yapi.com.tr/AA
Marmara Denizi Havadan Gözleniyor

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, hizmete alınan yeni deniz uçağı ile sadece İzmit Körfezi değil tüm Marmara Denizi'nin tamamında gözetim yapıldığı kaydedildi.

İzmit Körfezi'nin temizlenmesi ve korunması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 yılından itibaren çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiği belirtilen açıklamada, belediye iştiraklerinden İZAYDAŞ'ın denetleme filosuna kattığı yeni deniz uçağının, 5 ayda 200 saatlik uçuş gerçekleştirdiği ifade edildi.

Açıklamada, yeni deniz uçağının Marmara Belediyeler Birliği ile yapılan protokol kapsamında tüm Marmara Bölgesi'ndeki tüm iller için de hizmet verdiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“Tüm Marmara Denizi için planlanan deniz denetim ve kontrol uçağı sayesinde hem deniz üzeri hem de karadan oluşabilecek kirlilik anlık tespit edilebiliyor. Marmara bölgesine hizmet veren yeni deniz uçağı, deniz kirliliğini anlık olarak merkeze bildirirken, oluşabilecek orman yangınlarını gözlemliyor ve içme suyu havzalarının kontrolünü de sağlıyor. Daha uzun menzilli yeni uçak, Körfezin ve Marmara Denizi'nin havadan denetlenmesi ve kontrol edilebilmesine büyük katkı sağlıyor. Deniz üzerinden kalkış yapabilen uçak, aynı zamanda Cengiz Topel Havaalanı'ndan da iniş ve kalkış yapabiliyor.”


İZAYDAŞ’ın, havadan denetimlerin yanısıra İzmit Körfezi'nde 6 gemi ve 1 bot ile de sürekli hizmet verdiği anımsatılan açıklamada, "İki adet atık toplama gemisi ile Körfeze giren gemilerin atıklarını alarak bertaraf eden ve enerji üretimine katkıda bulunan İZAYDAŞ, yeni yatırım ile 4 yeni deniz yüzeyi temizleme teknesi ve çevre kontrol botu ile çevre denetim ve kontrol uçağını da hizmete soktu” denildi.

“Marmara, 2023'e kadar dünyanın en temiz iç denizlerinden olacak”
Açıklamada görüşlerine yer verilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, gemilerden denize bırakılan sintinelerin artık tarih olduğunu belirterek, “Deniz uçağımızla İzmit Körfezi'ndeki gemileri denetliyoruz. Denizimizi kirletenlere ciddi yaptırımlar uyguluyoruz. Tüm Marmara Denizi'ni de kontrol ettiğimiz çalışmalarımızı titizlikle sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-denizi-havadan-gozleniyor_166556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!