Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Afet Bilinci mi; O da Neymiş?

Marmara Depremi'ni Bire Bir Yaşatıyor

Marmara Depremi’ndeki sarsıntyı, sesi, şiddeti ve süresiyle bire bir yaşatan ve AKUT ile AKSigorta’nın katkılarıyla hazırlanan deprem simülatörü Ankara’ya geldi. Proje çerçevesinde beş yıl içinde toplam beş milyon kişiye ulaşılması planlanırken, vatandaşlara eğitim filmleri de gösterilecek.

Hürriyet Ankara
Marmara Depremi'ni Bire Bir Yaşatıyor

Marmara Depremi’ndeki sarsıntyı, sesi, şiddeti ve süresiyle bire bir yaşatan deprem simülatörü Ankara’ya geldi. Proje çerçevesinde beş yıl içinde toplam beş milyon kişiye ulaşılması planlanırken, vatandaşlara eğitim filmleri de gösterilecek.

AKUT ve AKSigorta’nın katkılarıyla hazırlanan deprem simülatörü Ankara’ya geldi.

Ankamall Alışveriş Merkezi’nin otoparkında kurulan ve Başkent’in beş ilçesini gezecek simülatör aracılığıyla vatandaşlara 1999’daki Marmara depremi bire bir yaşatılarak deprem anından yapmaları gerekenler anlatılacak.

“Hayata Devam Türkiye” adıyla gerçekleştirilen proje hakkında bilgi veren, projenin Halkla İlişkiler Koordinatörü Melih Çardak, Marmara depreminden ders alınmasına rağmen zamanla bunların unutulduğunu söyledi.Tekrar aynı acıların yaşanmaması için ne yapılması gerektiği fikrinden hareketle, Marmara depremini sesi, şiddeti ve aynı sismik bilgilerle bire bir yaşatacak Türkiye’nin en büyük deprem simülatörünü Ankara’ya getirdiklerini ifade etti.

Simülatörün bir yanında eşyaların sabitlendiği, diğer yanında ise sabitlenmediği ev modellerinin yer aldığını dile getiren Çardak, “Bu iki model arasındaki farkı insanlarımız görüyorlar” dedi.

Hedef 5 milyon kişi

Çardak, Marmara depreminde ölümlerin yüzde 3’ünün yaralanmaların ise yüzde 50’sinin eşyaların sabitlenmemesinden kaynaklandığını belirtti.

Biri simülatör, diğeri eğitim amaçlı olmak üzere iki tırın bulunduğunu kaydeden Çardak, vatandaşlara da gün boyunca eğitim filmleri gösterip kitapçık dağıttıklarını söyledi.

Projenin beş yıllık olduğunu bildiren Çardak, bu süre içinde 50 il, 250 ilçe ve 5 milyon insana ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Eşyaların sabit olduğu ve olmadığı iki ev modelinin yer aldığı simülatörde, 7.4 büyüklüğündeki Marmara depremi aynı şiddet ve süreyle yaşatılıyor. Vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen similasyon aracılığıyla, vatandaşlara eşyalar sabit olmadığı zaman yaşanacak can kaybı ve hasar anlatılıyor.

Arama kurtarma köpeği “Dünya”nın da yer aldığı simülasyonda, arama kurtarma köpeklerinin deprem sonrası afetzedelere nasıl ulaştığı uygulamalı olarak gösteriliyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-depremini-bire-bir-yasatiyor_80979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!