Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmara’daki Stres Her Geçen Yıl Artıyor

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’daki Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda (KAF) 1999’da meydana gelen depremlerin yarattığı stresin her geçen yıl arttığına dikkat çekerek TOKİ’nin uyguladığı konut edindirme sisteminin kenti depreme hazırlamak için kullanılabileceğini söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi
Marmara’daki Stres Her Geçen Yıl Artıyor

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’daki Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda (KAF) 1999’da meydana gelen depremlerin yarattığı stresin her geçen yıl arttığına dikkat çekerek TOKİ’nin uyguladığı konut edindirme sisteminin kenti depreme hazırlamak için kullanılabileceğini söyledi. Görür, “TOKİ 2-3 yılda 300 bin bin konut yaptı. Depremden bugüne geçen 9 yılda 5-6 yüz bin konut yapabilir, İstanbul depreme hazır bir kent olabilirdi. Bunun için kaynağa da ihtiyaç yok” dedi.

Görür, İstanbul’da yarın deprem olsa zeminin çürük olduğu Küçükçekmece, Büyükçekmece, Maltepe, Tuzla, Pendik, Eminönü ve sahil kesiminde büyük yıkımlar olacağını vurguladı. Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı deprem senaryosuna göre beklenen depremde kentte 40-50 bin binanın yıkılacağının tahmin edildiği anımsatan Görür, bu rakamın çok düşük olduğunu söyledi. 100 binin üzerinde binanın yıkılabileceği tahmininde bulunan Görür, “İstanbul’da 1.2 milyon bina var. Buna 1 milyon diyelim. Binaların yüzde 90’ının sağlam olduğunu insanları öldürmeyeceğini düşünelim. O zaman 900 bin bina sağlam 100 bina çürük. 100 bin binanın da yüzde 50’sinde insanların öleceğini düşünsek 200 bin insan ediyor. BÜ’ün senaryosuna göre 50 bin can kaybı olacak. Bu mümkün değil. Baskı nedeniyle çok minimize edilmiş. Hasar daha büyük olacaktır” dedi.

TOKİ depreme uyarlanabilir

İstanbul’un depreme hazır olmadığını bir kez daha yineleyen Görür, yurttaşların hazırlık sürecinden tamamen dışlandığını vurguladı. Depreme hazırlık çalışmalarında TOKİ’nin örnek alınması gerektiğine dikkat çeken Görür, kurulması gereken sistemi şöyle anlattı:

“TOKİ her türlü olanaksızlığına karşın arkasında hiçbir gücün olmamasına karşın arz talep nedeniyle, rant nedeniyle siyasi çıkar için 100 binlerce konutu üretmeyi beceriyor. Varsalayalım TOKİ’nin arkasında rant ya da siyasi çıkar değil halkın can güvenliği olsun. İstanbul’da olası depremde en fazla darbeyi alacak semtlerin daha güvenli hale getirilmesi ya da daha güvenli yerlere taşınması TOKİ’nin amacı olsun. TOKİ’yi, banka sektörünü, müteahhitlik sektörünü teşvik ederek bir çatı oluşturulabilir. Uluslararası kredi alınabilir. Depremi bekleyen bir kentte inşaat sektörü bu kadar çok ev yapıp satabiliyorsa neden bunun felsefesine depremi oturtmadınız? Hükümete aklına gelmiyorsa buradan bu sistemi hayata geçirmesini öneriyorum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaradaki-stres-her-gecen-yil-artiyor_63150.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!