Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray Arkeolojik Parkı için Çalışılıyor

Marmaray Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen, Yenikapı'daki Marmaray inşaatı için bir arkeolojik park ve müze alanı tasarlandığını söyledi. Özmen, Marmaray'ın hemen yanında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait metro inşaatının da müze istasyon olabileceğini söyledi.

Radikal Gazetesi
Marmaray Arkeolojik Parkı için Çalışılıyor

armaray Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen, Yenikapı'daki Marmaray inşaatı için bir arkeolojik park ve müze alanı tasarlandığını söyledi. Özmen, Marmaray'ın hemen yanında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait metro inşaatının da müze istasyon olabileceğini söyledi.

Marmaray'ın Yenikapı'daki inşaatında arkeolojik buluntular ve çeşitli yüzyıllardan 11 gemi kalıntısına ulaşılmıştı. Büyükşehir'in aynı bölgedeki metro inşaatı sırasında da 19 tekne kalıntısı çıkarılmıştı.

Yerinde sergilenecekler
Marmaray Bölge Müdürü Özmen, Anıtlar Kurulu'nun isteğiyle söz konusu alanın uluslararası düzeyde bir müze alanına dönüştürülmesi için çalıştıklarını açıkladı: "Anıtlar Kurulu'nun isteğini Büyükşehir Belediyesi'ne ilettik. Büyükşehir hem bizim hem onların çalıştığı alanlar hem de Yalı Mahallesi'ni de kapsayacak kentsel tasarım projesi hazırlıyor. Yeterli alan olmaması nedeniyle, çıkan materyali çıktığı yerde değerlendirmek ve sergilemek birinci derecede önemli."

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-arkeolojik-parki-icin-calisiliyor_59358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!