Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Marmaray da Olacak, Tüp Geçit de Olacak, 3. Köprü de Olacak''

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'un trafik sorununu azaltacak her türlü çözümü üretmeye devam edeceklerini belirterek, ''Marmaray da olacak, tüp geçit de olacak, 3. köprü de olacak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
1 ''Marmaray da Olacak, Tüp Geçit de Olacak, 3. Köprü de Olacak''

STRONG>Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Anadolu Yakası PTT Başmüdürlüğü ve Kadıköy PTT Merkez Müdürlüğü binasının hizmete açılışında yaptığı konuşmada, 170 yıllık tarihe sahip PTT'nin modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda büyük hizmetleri olduğunu anımsattı. Açılışta soruları da cevaplayan Yıldırım, İstanbul'un trafik sorununu azaltacak her türlü çözümü üretmeye devam edeceklerini belirterek, ''Marmaray da olacak, tüp geçit de olacak, 3. köprü de olacak'' dedi.

Teknolojide yaşanan gelişmelerin, zaman içinde PTT'nin önemini azalttığını ifade eden Yıldırım, böyle olunca PTT'nin kendine bankacılık, lojistik, kargo gibi yeni işler bulduğunu söyledi.

PTT'nin, artık devletin sırtına yük olmaktan çıkıp Hazine'ye katkı sağlar hale geldiğini de belirten Yıldırım, ayrıca PTT'nin insanların imdadına yetişen güzide bir kuruma dönüştüğünü de ifade etti.

İstanbul'un ulaşımı için yapılanları ve yapılacakları da anlatan Yıldırım, ulaşımın İstanbul'un birinci sorunu olduğunu, '3. köprü olmasın' tartışmalarını da yersiz bulduğunu söyledi.

''Marmaray da olacak, tüp geçit de olacak, 3. köprü de olacak. İstanbul'un trafik sorununu azaltacak her türlü çözümü üretmeye devam edeceğiz'' diyen Yıldırım, mevcut köprülerin kapasitelerinin üstünde çalıştığını ve yıprandığını dile getirdi.

Konuşmanın ardından Yıldırım ve beraberindekiler, İstanbul Anadolu Yakası PTT Başmüdürlüğü ve Kadıköy PTT Merkez Müdürlüğü binasını hizmete açtı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, açılışın ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı. Yatırımlar ve bu yatırımlardaki özel sektör payına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığınca 2003-2010 yılları arasında yapılan 92 milyar TL'lik yatırımın 15 milyar liralık bölümünün yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Yap-işlet-devret modelini en fazla uygulayan bakanlığın, Ulaştırma Bakanlığı olduğunu da dile getiren Yıldırım, bu modeli, havaalanı projelerinden, yol projelerine, marinalara kadar kullandıklarını anlattı.

''2023 hedefimizde de yap-işlet-devret gibi alternatif finans modellerinin payını daha da artırdık'' diye konuşan Yıldırım, 3. köprü ve kuzey Marmara otoyol projesinin de yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ifade etti.

Yıldırım, ''2023 yılına kadar yapılacak toplam ulaştırma ve altyapı projelerinin tutarı 200 milyar dolar civarında. Bunun en az 75 milyar dolarlık kısmını yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmeyi istiyoruz'' dedi.

İstanbul'un Avrupa yakasına yeni bir havalimanı yapılmasına ilişkin projenin de bulunduğunu anlatan Yıldırım, ''Avrupa yakasına yeni bir havaalanı yapılması gerekiyor. Yer bulma çalışmaları devam ediyor'' diye konuştu. Yıldırım, İstanbul'a 3. havaalanının yapılacağı yerin lokasyon olarak belirlendiğini de kaydetti.

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-da-olacak-tup-gecit-de-olacak-3-kopru-de-olacak_84744.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Meslek örgütlerince ve ilgililerce karşı çıkılan yapılaşma konusu 3.köprünün yapılmasına değil, yapı yerinin çok yanlış seçilmiş olmasınadır. Ulaşımı çok uzakta, ormanların talan edilmesine neden olacak 3.köprünün yanlış yere yapılmasının getireceği zararlar, sağlayacağı yararlardan çok olduğu için karşı çıkılmaktadır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!