Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray için Çalışan Alstom'un Hızlı Trenleri

Fransız Alstom firması, dünya genelinde tren yapımı ve demir yolları imalatında lider konumunu korumak için, en çok sattığı "prima" modelini yeniledi. Trenlerin ulaştığı saatte 574,8 kilometre hızla, bu alanda dünya rekorunun sahibi durumunda bulunan firma, "prima 2" modelini Fransa'nın doğusundaki Belfort kentindeki fabrikasında dünya basınına

CNN Türk
Marmaray için Çalışan Alstom'un Hızlı Trenleri

Fransız Alstom firması, dünya genelinde tren yapımı ve demir yolları imalatında lider konumunu korumak için, en çok sattığı "prima" modelini yeniledi. Trenlerin ulaştığı saatte 574,8 kilometre hızla, bu alanda dünya rekorunun sahibi durumunda bulunan firma, "prima 2" modelini Fransa'nın doğusundaki Belfort kentindeki fabrikasında dünya basınına tanıttı.

Altstom yönetimi, yeni "prima 2" modelinin bir öncekine göre sürtünme katsayısı sayesinde daha az elektrik harcadığını, daha çevreci olduğunu ve daha az sarsıntı yapmasının yanı sıra fiyatının daha uygun olduğunu belirtiyor.

Altstom Başkan Yardımcısı François Lacote, A.A'ya yaptığı açıklamada, "prima 2"nin Türkiye'de şehirler arası demir yollarında da kullanılabilecek bir model olduğunu" söyledi. Lacote, İstanbul metrosunun lokomotif ve vagonlarının da yapımcısı olduklarını ve Türkiye'de Marmaray projesinin sinyalizasyonunu yaptıklarını belirterek, yeni modelin de Türkiye için özellikleri itibarıyla çok uygun olduğunu söyledi. Lacotte, "prima 2'ye ilk olarak Fas'ın 200 adetlik siparişte bulunduğunu ifade ederek, gelecek yılın başında 200 adet "prima 2"yi Fas demir yollarına teslim edeceklerini açıkladı.

Alstom firmasının hızlı trenlerinin (TGV) üretildiği fabrikalardan biri olan Belfort fabrikasında 700 kişi çalışıyor. Fabrikada normal trenlerin yanında 80 günde bir TGV modeli üretiliyor. Belfort'taki fabrika, Alstom'un 1879'da kurulan ilk fabrikası olma özelliği taşıyor. Belfort'ta son 10 yıl içinde 2 binin üzerinde lokomotif üretildi. Belfort, tren yapımı dışında Alstom'un dizayn ve test merkezi.

Alstom dünya genelinde 600'e yakın TGV üretti. Bunlardan 400'ü Fransa demir yollarında, diğerleri ise İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya ve İtalya gibi ülkelerde yolcu taşıyor. Bir TGV modelinin ömrü, yaptığı kilometre ve yol durumuna göre 35 ila 50 yıl olarak hesaplanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-icin-calisan-alstomun-hizli-trenleri_69606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!