Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marmaray Kazılarının Topkapı Sarayı Surlarını Çatlatması

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı surlarında Marmaray’ın çatlaklara yol açmasıyla ilgili olarak, “Ben inceledim ama bilim adamları, üniversiteler, teknik üniversite inceliyor. İkinci hattın geçmesi sırasında daha dikkatli önlemler alınacak ve müzeyi belki bir süre ziyarete kapatacağız. Şu anda endişe edilecek bir durum

yapi.com.tr / AA
Marmaray Kazılarının Topkapı Sarayı Surlarını Çatlatması

Fotoğraf: Murat Kaynak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünyanın en önemli projelerinden biri sayılan Marmaray'ın Topkapı Sarayı surlarında çatlaklara yol açmasıyla ilgili olarak, “Ben inceledim, ama bilim adamları inceliyor. Üniversiteler, teknik üniversite inceliyor. İkinci hattın geçmesi sırasında daha dikkatli önlemler alınacak ve müzeyi belki bir süre ziyarete kapatacağız” dedi.

Bakan Günay, Çankaya Belediyesince Kültür ve Turizm Bakanlığına ‘Fikri Mülkiyet ve Sinema Arşivi, Sinema Salonu, Galeri ve Hizmet’ binası yapılmak üzere tahsis edilen araziyle ilgili imzalanacak protokol törenine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Marmaray kazısı sırasında Topkapı Sarayı'nda çatlaklar meydana geldi, bu konuda bir inceleme başlatıldı mı?” sorusunu yanıtlayan Bakan Günay, şöyle konuştu:

“Başlatıldı ben bizzat inceledim. Yenikapı Sirkeci hattında, İslam Bilim ve Teknoloji merkezinin altından geçerken, sanıyorum 40 metreye yakın bir derinlikten geçmesine rağmen muhtemel bir boşluktan ötürü bir sarsıntı geçirdi ve yer yer çatlaklar var. Şu anda durum sabitlendi, yeni bir tehlike yok. Oradan ray geçti”.

“Ana binayı etkileyecek bir durum söz konusu mu?” sorusuna ise Bakan Günay, şu yanıtı verdi:

“Hayır, Topkapı'dan uzakta tamamen Sirkeci tarafında, İslam Bilim ve Teknoloji müzesi yaptığımız eski has ahırların altından geçerken yer yer çatlamalar oldu. İkinci hat geçerken belki önlem olarak bir süre için kapatma düşünebiliriz, tamamen teknik üniversitenin vereceği raporlara bağlı. Ben bizzat yerinde inceledim tabii sevimli bir durum değil, ama aşırı ölçüde korkulacak bir durumda umarım değil”.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-kazilarinin-topkapi-sarayi-surlarini-catlatmasi_83552.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!