Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İki Kıta Arası 4 Dakika

Marmaray Paylaşılamıyor

İstanbul'un iki yakasını boğazın altından birbirine bağlayacak Marmaray'ın inşaatının bitimine 3 yıl kala işletme tartışması başladı. Marmaray'ın işletmesinin verilmesini bekleyen TCDD'ye sürpriz bir rakip çıktı. Marmaray'ın işletmesine, metrolar geçeceği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi de talip oldu. "Asrın projesi" olarak adlandırılan

Sabah Gazetesi
1 Marmaray Paylaşılamıyor

İstanbul'un iki yakasını boğazın altından birbirine bağlayacak Marmaray'ın inşaatının bitimine 3 yıl kala işletme tartışması başladı. Marmaray'ın işletmesinin verilmesini bekleyen TCDD'ye sürpriz bir rakip çıktı. Marmaray'ın işletmesine, metrolar geçeceği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi de talip oldu. "Asrın projesi" olarak adlandırılan Marmaray'ın inşaatı 2004 yılından bu yana sürüyor. 2013 yılında bitirilmesi beklenen projeyle İstanbul Boğazı'nın iki yakası demiryoluyla denizin altından birleşecek. Marmaray'ın tünelleri hem TCDD'nin trenleri hem de şehir içi ulaşımda metrolar tarafından kullanılacak. 13 kilometresi tünel, 1.4 kilometresi deniz altında olan toplam 76 kilometrelik Marmaray'ın işletmesi özel olarak gerçekleştirilecek.

Trafik riski var

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, işletmenin hangi kurum tarafından yapılacağına Hükümet'in karar vereceğini kaydetti. Karaman, şunları söyledi:

"Marmaray'da işletmenin kim tarafından yapılacağı tartışmalı. Bizim isteğimiz işletmeciliğin TCDD tarafından yapılması. İşletme olmasa bile trafik kontrolünün her şartta TCDD'nin olması gerekiyor. Trafiğin kontrolünü vermeyiz. Trafiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne verdiğimiz takdirde, Ankara da ister, İzmir de ister, her şehir istemeye başlar. O zaman biz ulusal trafiği idare etmekte zorlanırız ve bu durum kazalara neden olabilir."

Gebze ile Halkalı arasında 4 tur tren işleteceklerini kaydeden Karaman, "Bunların trafiğini ben ayarlamak zorundayım. Çünkü oradan hem yük treni hem YHT geçecek. Trafiği ben onlara verirsem, bana burada banliyö çalıştırılmasına izin vermeyebilir" diye konuştu. İşletmenin ortak yapılabileceğini ifade eden Karaman, İzmir metrosunu örnek gösterdi. İzmir metrosu için TCDD ve belediyenin ortak şirket kurduğuna dikkat çeken Karaman, Marmaray'ın işletmesinin de benzer formülle yapılabileceğini ifade etti. Karaman, "Belediye çok istiyorsa işletir ancak bize altyapı parası öder. İzmir Metrosu için belediye ile TCDD ortak şirket kurdu. Bu şirket metroyu işletiyor, TCDD'ye altyapı parası ödüyor. Sinyale, elektrifikasyona, alt yapıya trafiğe biz bakıyoruz. İyi de gidiyor" dedi.

Belediye sürpriz yaptı

Marmaray'ın inşaatı, Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. DLH, bugüne kadar inşa ettiği demiryolu ve limanların işletmesini TCDD'ye devretti. Bu nedenle Marmaray'ın işletmesinin de TCDD'ye verilmesi bekleniyordu. Ancak Marmaray'ı metroların da kullanacak olması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi de işletmeye talip oldu.

Gelir 2 kat artabilir

Tahminlere göre Marmaray'dan saatte 75 bin yolcunun geçmesi bekleniyor. Bu durumda günde 1 milyon yolcu Marmaray'ı kullanarak boğazdan geçecek. En iyimser tahmin ise günde 2 milyon yolcunun Marmaray'ı kullanması. Günde ortalama 1 milyon yolcu taşındığında Marmaray'ın yıllık işletme geliri 600 milyon dolar (900 milyon lira) olacak. 2 milyon olursa gelir de iki kat artacak. Marmaray, en fazla 2 dakikada bir tren geçecek şekilde projelendirildi. Tahminlere göre günde 2 bin 500-3 bin tren boğazın altından geçecek. 76 kilometrelik hatta gece 3 saat seferler durdurulacak ve bakım yapılacak.

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-paylasilamiyor_83850.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İBB'ye ulaşımda tekelleşmemesi için kesinlikle verilmemelidir. İnsanları önce metrobüs'e mecbur edip sonra fiyatlarında yaptıkları dayatmaları hatırlamakta fayda var. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!