Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marmaray Su Altı Hayatını Etkiliyor mu?

İstanbul Üniversitesi'nden bilimadamları, İstanbul trafiğine çözüm olarak görülen Marmaray'ın su altındaki hayatı ne kadar etkilediğini araştırdı. Beş aydan bu yana süren çalışmanın ilk sonuçlarına göre, balık göçü çalışmalardan etkilenmiyor. Ancak kesin sonuç için ters göçün bitmesi gerekiyor.

CNN Türk
Marmaray Su Altı Hayatını Etkiliyor mu?

b>İstanbul Üniversitesi'nden bilimadamları, İstanbul trafiğine çözüm olarak görülen Marmaray'ın su altındaki hayatı ne kadar etkilediğini araştırdı. Beş aydan bu yana süren çalışmanın ilk sonuçlarına göre, balık göçü çalışmalardan etkilenmiyor. Ancak kesin sonuç için ters göçün bitmesi gerekiyor.

Denizdeki çalışmalar sürdükçe bu sorunun önemi giderek artıyor. İstanbul boğazında yapılan deneyler, balıkların göç yollarında, nelerle karşılaştığına ilişkin bilimadamlarına bilgi veriyor. Uzmanlar, bu bilgilere bakarak, Marmaray gibi bir projenin düzenli balık göçünü ne kadar etkilediğini araştırıyor.

İstanbul Üniversitesi'nin çalışması iki aşamalı. 10 kişilik heyet araştırmanın ilk ayağında Ege'den Karadeniz'e göç eden balıkları inceledi. Eylül başında da ikinci araştırma başladı. Ekip aralık ayına kadar, tersine göçü, yani Karadeniz'den Ege'ye göç eden balıkları inceleyecek.

Diğer üniversiteler yanaşmadı
Ulaştırma Bakanlığı, daha önce İstanbul'daki üniversitelerden bu yönde bir araştırma yapmalarını, veri olarak da balık kooperatiflerinin av istatistiklerini incelemelerini istemişti. Ancak bazı üniversiteler, bu yöntemin tek başına yeterli olmayacağını belirterek, araştırma yapmaya yanaşmadı.

Çalışmalar aralıksız sürüyor
Marmaray çalışmaları ise aralıksız sürüyor. Gebze'den Halkalı'ya kadar uzanan 77 kilometrelik projenin Üsküdar ayağında da hummalı bir çalışma var. Adım adım ilerleyen proje tamamlandığında, Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada gidilebilecek.

Boğaz’da her iki dakikada bir çalışan trenlerle sürekli geçiş sağlanacak. Üsküdar'dan Sirkeci'ye dört dakikada geçilecek. Saatte tek yönde 75 bin, çift yönde ise 150 bin kişi taşınacak.

Boğaz'daki zemin iyileştirme çalışmaları da tamamlandı. 2 bin 700 noktada kazıklar çakarak denizin altına beton enjekte edildi. Çalışmalar sırasında, Üsküdar'da zemini zarar gören iki binada oturanların mağduriyeti de kira yardımı gibi önlemlerle giderildi.

Marmaray projesinin, 2009 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-su-alti-hayatini-etkiliyor-mu_48385.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!