Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray Tüneli'ne Basın Gezisi Düzenlendi

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bir grup gazeteciyle Marmaray'ın Sirkeci istasyonundan tünele inerek, çalışmaları yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı. DLH'nın ev sahipliğinde yapılan gezide çalışmalara ilişkin bilgi veren DLH Genel Müdür Yardımcısı Karayağız, Sirkeci istasyonunda özel bir yöntem olarak adlandırdıkları Avusturya

Cumhuriyet Gazetesi
Marmaray Tüneli'ne Basın Gezisi Düzenlendi

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bir grup gazeteciyle Marmaray'ın Sirkeci istasyonundan tünele inerek, çalışmaları yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı. DLH'nın ev sahipliğinde yapılan gezide çalışmalara ilişkin bilgi veren DLH Genel Müdür Yardımcısı Karayağız, Sirkeci istasyonunda özel bir yöntem olarak adlandırdıkları Avusturya metoduna göre kazı çalışmalarının sürdürüldüğünü ve istasyonun çok geniş olması nedeniyle kazı çalışmalarının TBM makinesiyle değil, elle yapıldığını söyledi.

Sirkeci istasyonundaki kuzey ve güney tünellerinin gidiş ve geliş olarak kullanılacağını belirten Karayağız, Yenikapı ile Sirkeci arası 2 bin 141 metre olan tünel uzunluğunun istasyonla birlikte 3 bin 76 metreye çıktığını belirtti. Karayağız, Yenikapı-Sirkeci arasındaki tünel kazılarında TBM makinelerinin kullanılmaya başladığını ve günde yaklaşık 15 metre kazı yapıldığını kaydetti. Karayağız, kazılar sırasında su sızması, çatlak gibi herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını ancak güzergah üzerinde makinelerin çalışmasından olumsuz etkilenecek binaların tahliye edilmesi gerektiğini bildirdi.

Karayağız, ''Proje kapsamında 27'si DLH tarafından olmak üzere 33 binanın güçlendirilmesi yapıldı. Yıkılma riski bulunan 9 binanın da acilen tahliye edilmesi gerekiyor'' dedi. Bu binalarda oturanlarla görüşüldüğünü ve mülk sahiplerinin binaları boşaltıp, çalışmalar bittikten sonra eğer hasar olursa güçlendirme yapmayı kabul ettiklerini dile getiren Karayağız, DLH'nin de buna destek olacağını söyledi.

Karayağız, Yenikapı'da süren arkeolojik kazıların çalışmalarını 4 yıldır etkilediğini ancak şu anda çalışmaların sürdürülmesine engel olmadığını, en kısa sürede tünel kazı çalışmalarının tamamlanacağını bildirdi.

Sirkeci-Yenikapı arasındaki 1. tünelde 450-500 metre kazı çalışması yapıldığını ve tünelin yaklaşık yüzde 50'sinin tamamlandığını, 2. tünelin ise 300 metre kazıldığını ve yüzde 35'inin tamamlandığını belirten Karayağız, ''Eylül 2010'da tünel Yenikapı'ya ulaşmış olacak. Anadolu yakasında ise tünellerden biri bitti, diğerinin tünel kazısı Mart-Nisan ayında, Avrupa yakasındaki tünel kazıları da 2011'de tamamlanmış olacak'' dedi.

Tarihe tanıklık

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de Marmaray'ın İstanbul'un iki yakasını bir araya getirecek çok önemli bir proje olduğunu ve hem tarihe tanıklık etmek hem de çalışmalar hakkında bilgi almak üzere tüneli gezmeye geldiklerini söyledi.

Bu çalışmalarda belediye olarak DLH'ye destek verdiklerini, büyükşehir belediyesi ile de proje tamamlandığında oluşacak yaya sirkülasyonunun nasıl yönlendirileceği konusunda çalıştıklarını dile getiren Demir, bu kapsamda Sirkeci-Hasanpaşa yayalaştırma projesinin Anıtlar Kurulundan geçtiğini ve projenin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın önünde olduğunu ifade etti.

Demir, projeyi ajansın desteklememesi halinde de kendi kaynaklarıyla uygulamaya koyacaklarını belirterek, ''2012 yılında Marmaray projesi bittiğinde İstanbul önemli bir sıkıntıdan kurtulacak. O tarihte biz de beklenmedik bir problemle karşılaşmamak için çalışmaları şimdiden kontrol ederek yürütüyoruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-tuneline-basin-gezisi-duzenlendi_76536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!