Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmaray Üzerindeki Otel Projesi 4 Yıl Sonra Onaylandı

Sirkeci Garı yakınında bulunan ve altından Marmaray hattı geçen arsaya yapılmak istenen otel projesi, 4 yılın ardından onaylandı.

yapi.com.tr
Marmaray Üzerindeki Otel Projesi 4 Yıl Sonra Onaylandı

4 yıl önce 3 bodrum kat ve 4 normal kattan oluşan “Cemal Akmercan Otel Projesi” için Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) Marmaray İstanbul Bölge Müdürlüğü, inşaat kazısının Marmaray’a 50 metre yaklaşacağı ve sarsıntının tünellere zarar vereceğine dair bir rapor hazırlamıştı. DHA'nın haberine göre, projenin yeniden başlaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan yeni başvuruda bodrum kat sayısı 2’ye düşürüldü. Başvurudan 13 gün sonra, proje için 17 Nisan’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı verildi. Yenilenen proje, 2 bodrumla birlikte zemin kat, 4 normal kat ve çatı arası kattan oluşacak. 108 oda kapasiteli olması planlanan otelin bedeli 7 milyon lira olacak. 2 yılda tamamlanması planlanan otel, 8 araçlık otopark ve havuz ile birlikte toplam 8 bin 343 metrekare kapalı alana sahip olacak.

“Marmaray'a etkisi olmayacak” denildi
Proje Marmaray proje alanının üzerinde kaldığı için DLH Marmaray İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden yeniden rapor alındı. Rapor bu kez olumlu çıktı. Yeni başvuruda “Proje alanının içerisinde bulunduğu alan Marmaray Proje alanının üzerinde kalmaktadır. Projenin İmar kapsamında yürütülen çalışmalar dahilinde; söz konusu durum ile alakalı olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 17.11.2016 tarihli görüşünde projesine uygun olarak 2 bodrum, zemin ve 4 normal kat yapılmasının Marmaray Projesi Tünellerine herhangi bir etkisinin olmayacağı belirtilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Otel için 21 uyarı
Öte yandan raporda otel için 21 maddelik uyarıda bulunuldu. İnşaat sırasında sondaj yapılmaması, yüksek titreşimli silindir kullanılmaması, inşaat sınırlamalarına mutlak uyulması gerektiği gibi uyarılar yer aldı. Olası risklere karşı çevre binalar için gerekli tedbirlerin alınmasının inşaat sahibinin sorumluluğunda olduğu, parselde projesine uygun imalat yapılamaması halinde idarenin sorumlu tutulamayacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-uzerindeki-otel-projesi-4-yil-sonra-onaylandi_158284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!