Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray, Yenikapı'da Bazı Binaları Yıktıracak

Yenikapı - Yedikule hattında bulunan 525 binadan 100'ünün analizi tamamlandı. Riskli durumda olanlar Marmaray Projesi'nin kara tünel geçişleri nedeniyle yıkılacak.

Milliyet Gazetesi/Gürkan AKGÜNEŞ
Marmaray, Yenikapı'da Bazı Binaları Yıktıracak

armaray Projesi'nin kara tünel geçişleri için Fatih ve Sirkeci'deki bazı binalar yıkılacak. Yenikapı - Yedikule hattında bulunan ve etkileşim zonu içerisinde kalan 525 binadan 100'ü analiz edildi, riskli 2 bina için yıkım kararı alındı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) İstanbul Şubesince Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda 7'ncisi düzenlenen Ulaştırma Kongresi'nin dünkü oturumunda Marmaray ve Hızlı Tren projeleri tartışıldı.

'En büyük sorun binalar'
Marmaray Projesi ile ilgili konuşan Serap Timur, proje güzargâhında kalan yapı stoğunun Marmaray için önemli bir sorun teşkil ettiğini belirterek, Yenikapı-Yedikule arasındaki 525 bina ile Sirkeci'de 100'e yakın binanın tünel etkileşim zonu içerisinde kaldığını anlattı.

Timur, Yenikapı-Yedikule arasındaki tünel için 2.5 kilometrelik hatta bulunan 525 bina için etüdlerin yapılmaya başlandığını ve binaların dayanıklılıklarının ölçüleceğini söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği halinde yürütülen çalışmalarda şu ana kadar hatta 800 metrelik alanda kalan yaklaşık 100 binanın risk analizine tabi tutulduğunu anlatan Timur, bu binalardan 2'si için yıkım kararı alındığını kaydetti.

Timur, yerin 30 metre altından geçecek tünel inşaatından zarar görebilecek binaların boşaltılacağını da kaydetti. Tünel, etkileşim zonu içerisinde kalan Sirkeci'deki 100'e yakın binanın da Marmaray Projesi kapsamında inceleneceğini bildiren Timur, bu binalardan 23'ü için önceden alınmış yıkım kararı olduğunu ancak bugüne kadar sadece kararın bina sahiplerine tebliğ edilmesiyle yetinildiğini dile getirdi.

'Allah hepimizi korusun'
Kongrede 'Raylı Taşımacılıkta Yeni Yönelim: Hızlı Tren' başlıklı bir sunum gerçekleştiren TCDD Genel Müdürlüğü APK Daire Başkanlığı personeli İshak Kocabıyık da, hızlı tren projesinde bir çok eksikliğin bulunduğuna dikkat çektiği konuşmasını, "Allah hepimizi korusun" diyerek tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-yenikapida-bazi-binalari-yiktiracak_56444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!