Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray'daki Kazı Alanı Taşınacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'un tarihî mirasının korunmasının yanı sıra, yaşanacak bir şehir olmasının da önemli olduğunu söyledi ve Marmaray'daki arkeolojik kazı alanının büyük kepçelerle taşınacağını belirtti. Bakan Ertuğrul Günay, Marmaray inşaat alanındaki arkeolojik kazı alanını inceledikten sonra, İstanbul Büyükşehir

Zaman Gazetesi
Marmaray'daki Kazı Alanı Taşınacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'un tarihî mirasının korunmasının yanı sıra, yaşanacak bir şehir olmasının da önemli olduğunu söyledi ve Marmaray'daki arkeolojik kazı alanının büyük kepçelerle taşınacağını belirtti. Bakan Ertuğrul Günay, Marmaray inşaat alanındaki arkeolojik kazı alanını inceledikten sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü'ne (KUDEP) geçerek bir dizi incelemede bulundu. Günay, daha sonra tarihî yarımadada bulunan Süleymaniye ve çevresini gezdi. Günay, Süleymaniye ve çevresinde yapılan restorasyon çalışmaları hakkında tek tek bilgi alarak incelemede bulundu.

"Daha yapılacak çok iş var, işin başındayız." diyen Günay, "Gelecekte İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'ne giderken Zeyrek'te, Süleymaniye'de ciddi bir iyileşme yaşayacağımızı ümit ediyorum." şeklinde konuştu. Yenikapı'da bulunan Marmaray alanında yapılan arkeolojik kazı çalışmasının 4 yıldır devam ettiğini belirten Günay, -1 ve -2 metreden ciddi arkeolojik kalıntılar çıktığını ama derinlere inildikçe sadece balçık çıkmaya başladığını ifade etti. Bundan sonraki aşamada balçıkları büyük makinelerle başka bir alana taşıyarak eleme çalışmaları yapacaklarını belirten Günay, "Makineler çalışsa da çıkan bütün toprağı elekten geçirerek ne olup olmadığını arkeologlar gözetiminde ciddi şekilde irdeleyerek sürdüreceğiz. Biz tarihi ve İstanbul'da bugün yaşayanları ve geleceği sağlıklı bir zeminde buluşturmak istiyoruz." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaraydaki-kazi-alani-tasinacak_64052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!