Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marmaris Köstebek Yuvasına Dönebilir

Muğla'nın Marmaris İlçesi Kent Konseyi Başkanı Hakkı Şevket Bayındır, ilçenin yüzölçümünün yüzde 52'ini kapsayan bölümünde maden aramak için 41 şirkete ruhsat verildiğini açıkladı. İzinlerin iptali için bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirten Bayındır, "Turizm girdisi olağanüstü rakamlara ulaşan Marmaris'in gelecekte tüm

Milliyet Gazetesi
Marmaris Köstebek Yuvasına Dönebilir

Muğla'nın Marmaris İlçesi Kent Konseyi Başkanı Hakkı Şevket Bayındır, ilçenin yüzölçümünün yüzde 52'ini kapsayan bölümünde maden aramak için 41 şirkete ruhsat verildiğini açıkladı. İzinlerin iptali için bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirten Bayındır, "Turizm girdisi olağanüstü rakamlara ulaşan Marmaris'in gelecekte tüm değerleri yerle bir olacak" dedi.

Konsey tarafından İçmeler beldesi ile Osmaniye köyünde Neslişah Madencilik tarafından açılan manganez madenine karşı başlatılan "Marmaris genelindeki maden alanı olarak saptanan yerler" araştırması sonuçlandı.

‘Ormanlar katledilecek’

İnceleme sonucunda 86 bin 600 hektar yüzölçümüne sahip olan Marmaris'te 45 bin 173.87 hektarın (yüzde 52) maden arama ruhsatlı olduğu belirlendi. Bayındır, 13 köyü ve altı belediyesi olan ve gelirinin tamamına yakınını turizmden elde eden ilçenin geleceğini karanlık günlerin beklediğini savunarak şunları söyledi:

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Osmaniye'deki madenin kapatılıp ruhsatlarının iptaliyle ilgili sürdürdüğümüz yazışmalar bizi çok ilginç bir noktaya getirdi. Bakanlıktan bölgemizde kaç şirketin arama izni aldığını öğrenmek istediğimizde karşımıza 41 rakamı çıkınca bunun harita üzerinde gösterilmesini istedik. 1/25.000'lik harita üzerine ruhsatlar işlenince karşımıza korkunç bir gerçek çıktı. Marmaris'in yüzölçümünün yüzde 52'sinin köstebek yuvasına çevrilme ihtimali var.

Muğla'dan 24, İstanbul'dan 10, Ankara'dan 5, Adana ve Bursa'dan 1'er olmak üzere toplam 41 şirket maden arama ruhsatı alınmış. Sadece İstanbul'dan 1 firma 7 ayrı yerde arama izni almış. Osmaniye köyündeki madenin sahiplerinin de 15 ayrı ruhsatı bulunuyor. Bu artık ulusal bir sorun. Turizm kenti Marmaris'te bu kadar ruhsatlı yer faaliyete geçerse gerisini siz düşünün. Bu ruhsatlarla birileri yol açma bahanesiyle önce ormanı katledecek. Sonrasını düşünmek bile istemiyoruz."

'ÇED raporu oyunu'

Konsey üyesi, Elektrik Mühendisi Neşe Yüzak da şunları söyledi:

"Hukukçu arkadaşlarımızın incelemesine göre maden arama ruhsatı olanların bölge yaşayanlarının izninden kurtulmak, bazı kurumlara takılmamak için maden işletme ruhsatlarını 25 hektarın altındaki araziler için alıyor. Bu sayede birçok kamu kurum ve kuruluşlarının onayı gereken Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu almaktan da kurtulmuş oluyorlar."

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaris-kostebek-yuvasina-donebilir_63741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!