Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaris Talanı!

Eski Maden Yasası, orman ve yeşil alanlarda maden arama iznini zorlaştırıyordu. AKP, yasada geçen yıl yaptığı değişikliklerle bu tür özel bölgelerdeki izinleri kolaylaştırdı. Artık madenci, çıkardığı madenin değerinin yüzde 2’sini vergi olarak ödeme kaydıyla hemen her yerde arama yapabiliyor. Peki sonuç mu?

Milliyet Gazetesi/Melih AŞIKski Maden Yasası, orman ve yeşil alanlarda maden arama iznini zorlaştırıyordu. AKP, yasada geçen yıl yaptığı değişikliklerle bu tür özel bölgelerdeki izinleri kolaylaştırdı. Artık madenci, çıkardığı madenin değerinin yüzde 2’sini vergi olarak ödeme kaydıyla hemen her yerde arama yapabiliyor. Peki sonuç mu? CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz anlatıyor:

“Neslişah Madencilik adlı bir firma Marmaris’in Osmaniye köyü sınırları içinde manganez madeni çıkaracağım diye 12 ayrı noktada ocak açma izni aldı. İzin alınan yer, İçmeler’in üst tarafında, Turunç Belediyesi sınırlarında... Yani doğa harikası diyebileceğimiz bir yerde. Toplam alanı 600 hektar büyüklüğünde... Burası, ikişer üçer metre aralıklarla 10 - 15 metre boyunda sütun gibi ağaçların bulunduğu ormanlık bir bölge. İlk etapta 2 bin ağaç kesilecek. İzin verilirken ne ilgili belediyelere ne de köylülere danışılmış. Halk üç - dört gündür eylemler yaparak ağaç katliamını önlemeye çalışıyor. Pazar günü de bütün Marmarisliler eylem yapacaklar. Olayın bir başka vahim yönü de şu. Bilindiği gibi maden arama işi bittikten sonra oranın hemen ağaçlandırılması lazım. Bunun için izin verilen şirketle baştan protokol yapılması gerekiyor. Ama burada böyle bir protokol yapılmamış. Bunun anlamı Marmaris’in elden gitmesi demektir. Memleketini seven herkesi bu konuda göreve çağırıyorum...”

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaris-talani_60054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!