Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mart Ayında En Az 59 İşçi Hayatını Kaybetti

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Mart ayında en az 59 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yapılan açıklamada, düşme sonucu ölümlerin belirleyici olduğu inşaat sektöründe bu sefer çadırlarda çıkan yangın sonucu 11, ülke çapında ise 27 işçinin hayatını kaybettiği; geçtiğimiz

yapi.com.tr
Mart Ayında En Az 59 İşçi Hayatını Kaybetti

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Mart ayında en az  59 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yapılan açıklamada, düşme sonucu ölümlerin belirleyici olduğu inşaat sektöründe bu sefer çadırlarda çıkan yangın sonucu 11, ülke çapında ise 27 işçinin hayatını kaybettiği; geçtiğimiz ay baraj kapaklarının patlaması sonucu ölümlerin yaşandığı enerji sektöründe ise yine barajlarda 5 ölüm yaşanğı; maden sektöründe ise göçük ve zehirlenme nedeniyle 5 maden işçisinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Göçmen inşaat işçileri

Mart ayında tespit edilebilen 59 iş cinayetinde 19 ölüm İstanbul’da, 4’er ölüm Gaziantep ve Kocaeli’nde, 3’er ölüm ise Denizli ve Muğla’da yaşandı. Yaşanan ölümlerin büyük bir çoğunluğunu göçmen inşaat işçilerinin oluşturduğunun bildirildiği açıklamada, bunun sebebi "Çünkü devletin yani Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) en büyük patron olduğu sektörde, hızlı ve yüksek oranlı kentleşme, iç ve dış ticaret hacmindeki büyüme, dev enerji nakil hatlarının ve baraj komplekslerinin yapımı, Türk inşaat firmalarının dışa açılması ile vasıfsız ve düşük vasıflı geçici işçi ihtiyacı patlaması yaşanmaktadır. Göçmen inşaat işçiliği de neredeyse tamamı taşeronlaştırılan ve geleneksel olarak güvencesiz çalışmanın en köklü ve sarsılmaz alanı olan inşaat sektörünün işçi deposu durumundadır. Bu durum göçmen inşaat işçilerinin can güvenliğini artan bir şekilde tehdit etmektedir" şeklinde açıklandı. 11 Mart’ta İstanbul Esenyurt‘ta bir inşaatın şantiyesinde çıkan yangında çadırlarda kalan 11 işçinin hayatını kaybettiğinin hatırlatıldığı ve işçilerin barınma sorununun çalışma hayatının bir parçasının olduğunun vurgulandığı açıklamada, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin bir maliyet unsuru olarak görülmesi eleştirildi.

"İnşaat sektörü büyüyor, ölümler artıyor"

"İnşaat sektörü büyürken, ölümler katlanarak artmaktadır. İnşaat sektörü ölümlü kazalarda ilk sıraya yerleşmiştir ve bu konumunu değiştireceğine dair bir umut görünmemektedir" denilen açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, 2000-2010 yılları arasında yılda ortalama 323 işçinin inşaat şantiyelerinde yaşamını yitirdiği, 376 işçinin ise sakat kaldığı, toplam ölümlü kazalarda inşaat sektörünün oranının yine aynı yıllar arasında ortalama yüzde 30,5 olduğu ifade edildi. Toplam istihdamdaki payının neredeyse beş katı olan bu rakamın, inşaat sektörünün ne ölçüde insan öğüttüğünün de açık bir göstergesi olduğunun savunulduğu açıklamada, 2010 yılı verilerine bakıldığında iş kazaları sonucu meydana gelen bin 434 ölümün 475’inin, yani her 3 ölümden birinin inşaat sektöründe olduğu bilgisine yer verildi.

Taşeron sistemine dayalı üretim yapısının, uzun ve yorucu çalışma saatlerinin, geçici ve esnek istihdamın iş cinayetlerinde belirleyici olduğunu; işçi sağlığı ve iş güvenliğinin kısıntıya gidilecek ilk maliyet kalemi olarak görüldüğünü; devletin işçi sağlığı ve iş güvenliği denetiminden tamamen çekildiğini vurgulayan açıklamada, inşaat sektöründe alarm zillerinin çoktan çalmakta olduğunun ve artık duruma el konulması gerektiğinin altı çizildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mart-ayinda-en-az-59-isci-hayatini-kaybetti_91382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!