Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Maslak’ta Oto Tamircilerinin Yerine Gökdelen Geliyor

Sarıyer Maslak’ta oto tamir atölyelerinin bulunduğu yaklaşık 7 dönümlük araziye de gökdelen dikiliyor. 120 metrelik gökdelenin inşa edileceği parselde 37 yıldır içinde oto tamir atölyelerinin de bulunduğu 4 blok iş yeri bulunuyordu.

yapi.com.tr
Maslak’ta Oto Tamircilerinin Yerine Gökdelen Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer Maslak'ta etrafı plazalarla çevrili 1 ada 23 parsel numaralı 6 bin 840 metrekarelik arazi için plan değişikliğine gitti. Bakanlığın hazırladığı plan değişikliğinin açıklama raporunda parselin İstanbul'un prestijli plazalarının yükseldiği Maslak bölgesi Büyükdere Caddesi aksına yakın konumda olduğu belirtildi.

Tapu senedine göre parselde 39 bağımsız bölümden ibaret 4 blok iş yeri bulunduğu belirtilerek yaklaşık 37 yaşında olan yapıların fiziki olarak ömrünü tamamladığı ve risk yarattığı ifade edildi. Parseldeki 2007 tarihli “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre riskli yapı tespit edildiği kaydedilerek “Bu kapsamda yapılacak yeni yapının günümüz çağdaş inşaat teknolojisi ile çevresinde yer alan prestij yapılar ile uyumlu ve alanın ticari karakterine katkı sağlayacak daha sağlıklı bir kent parçası haline getirilmesi amaçlanmıştır” denildi.

Emsal ve yükseklik arttı
Sözcü'de yer alan habere göre; bakanlığın hazırladığı yeni planda yaklaşık 714 metrekarelik alan park ve kamuya terk alanı olarak belirlendi. Raporda ticaret alanında yapılaşma formunu kısıtlayan ve çağdaş mimariyi engelleyen “TAKS:0.40” ibaresinin kaldırılarak emsal yani inşaat hakkının 2.80'e çıkartıldığı belirtildi. Yükseklik sınırı da 120 metre olarak belirlendi. Açığa çıkan bodrum katlar iskan edilebilecek. Bina girişi olarak tasarlanan katın giriş holleri, yangın merdiveni, güvenlik holleri ve hat holleri emsal hesabına dahil edilmeyecek.

 

 

 

ETİKETLER: gökdelen maslak
http://www.yapi.com.tr/haberler/maslakta-oto-tamircilerinin-yerine-gokdelen-geliyor_166510.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!