Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavi Tur Rotası İmara Açılıyor!

Doğal Varlıklara Yönelik Çevre Düzeni Planı adı altında geri dönülmez taribatlara yol açan düzenlemelere Bodrum Mavi Yolculuk rotası da eklendi.

yapi.com.tr
Mavi Tur Rotası İmara Açılıyor!

Doğal Varlıklara Yönelik Çevre Düzeni Planı adı altında geri dönülmez taribatlara yol açan düzenlemelere Bodrum Mavi Yolculuk rotası da eklendi. 9 Nisan 2013 askı tarihli “Muğla Bodrum Yalıçiftliği 1/25.000 ölçekli ilaveli revizyon çevre düzeni planı”, Bodrum Mavi Yolculuğun rotasını belirleyen Alakışla-Adalıyalı-Kissebükü yöresini de içine alıyor. Böylelikle bu rotayı belirleyen ormanlar ve çevre koylar zarar görecek.

Sol Gazetesi'nin haberine göre, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği, 6 Haziran 2013 tarihinde plana itiraz etti. Bu itiraz zımnen reddedildi. Bu nedenle de konu, Turizm Bakanlığı’na yönelik bir davaya dönüştürüldü.

Söz konusu Çevre Düzeni Planı’yla, Bodrum Mavi Yolculuğun adeta envanterine kayıtlı olan, olmazsa olmazı yolculağa katılanlarda unutulmaz izler bırakan Alakışla-Adalıyalı-Kissebükü yöresinin turizm bölgesi ilan edilerek imara açılmasının önündeki engeller kaldırılmış oldu. 06 Eylül 2013 tarihli ayrıntılı ve kapsamlı dava dilekçesinde, Çevre Düzen Planı’nın bu amacı kanıtlarıyla vurgulanıyor, bölge ile ilgili yapılan turizm alanı planlamasının tümünün iptali isteniyor. Bahsi geçen bölgenin, 14 Şubat 1983 gün ve 17959 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Dünya ve Tabiat Mirasının Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 1. maddesinde tanımlanan “Korunması Gerekli Kültür Mirası” statüsünde olduğunun vurgusu yapılıyor, Adalıyalı-Kissebükü’nün bakir ve doğal güzelliğinden rant elde etmek isteyenlerin bir oldubitti yaratmak için şartları zorladığı belirtiliyor.

Mahkemeden ivedilikle yürütmeyi durdurma kararı vermesi ve dünyanın sayılı hazinelerinden birinde sürmekte olan tahribatın durdurulması isteniyor. Bu sürece Bodrum’daki sivil toplum kuruluşları ve TEMA Vakfı da destek oluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-tur-rotasi-imara-aciliyor_112849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!