Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavişehir Dibe Batıyor

Karşıyaka’daki Bostanlı ve Mavişehir bölgelerinde yeraltı sularının yoğun olarak kullanılması nedeniyle zeminde oturmaların yaşandığı bildirildi. Uzmanlar, yetkilileri bölgede önlem almaya çağırıyor. 2005 yılında İZSU tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne hazırlatılan “Bostanlı ve Yöresi Oturma Problemleri

Cumhuriyet Gazetesi
Mavişehir Dibe Batıyor

Karşıyaka’daki Bostanlı ve Mavişehir bölgelerinde yeraltı sularının yoğun olarak kullanılması nedeniyle zeminde oturmaların yaşandığı bildirildi. Uzmanlar, yetkilileri bölgede önlem almaya çağırıyor. 2005 yılında İZSU tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne hazırlatılan “Bostanlı ve Yöresi Oturma Problemleri Analizi Raporu”nda önemli saptamalar yapıldı.

Jeofizik yüksek mühendisleri Prof. Dr. Zafer Akçığ ve Doç. Dr. Yalçın Koca’yla İnşaat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Gürkan Özden’in hazırladığı raporda, bölgedeki konutların çoğalmasıyla yeraltından çekilen suyun artacağı belirtilirken bunun sonucu olarak “alansal oturmanın” kaçınılmaz olduğu vurgulandı. Raporda, binalarda bulunan kazık sisteminin oturmayı engellemesinin mümkün olmadığı da belirtildi.

İZSU tarafından yaptırılan rapora karşın şimdiye dek bölgede herhangi bir önlem alınmadığı, yeni yapıların hızla yükselmeye devam ettiğine dikkat çekiliyor.

Raporda, Bostanlı ve Mavişehir yörelerinin yeraltı sularından sıkça yararlandığı belirtilerek “Deprem sonrası oturmalar, üstyapı ve saha dolgu yüklerine bağlı oturmalar ve derin su çekimine bağlı oturmalar Bostanlı için önemli sonuçlar doğurabilecek potansiyeldir” deniliyor.

Önlemler yetersiz

Deprem sonrası oturmaların büyüklüğüne bağlı olarak 45 santimetreye kadar çıkılabildiği vurgulanan raporda, özellikle Mavişehir’de yüksek katlı binalar için kullanıldığı bilinen kazıkların da soruna çözüm getirmediği savunuluyor.

Öte yandan “Üçüncü İzmir” olarak adlandırılan Alsancak-Turan arasındaki bölgede yüksek yapılaşmayı öngören nazım imar planının yürütmesi, jeolojik etütlerin yetersizliği nedeniyle yargı kararıyla durdurulmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavisehir-dibe-batiyor_71289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!