Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavişehir'de İşlem Tamam

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, her yağışta su baskını tehlikesi yaşayan Mavişehir’deki çalışmaların tamamlandığını, artık kabus yaşanmayacağını açıkladı. Mavişehir’de su baskınlarına yol açan aşırı yağışların, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tamamladığı çalışma ile sonunda kabus olmaktan çıktığı bildirildi.

Hürriyet Gazetesi
Mavişehir'de İşlem Tamam

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, her yağışta su baskını tehlikesi yaşayan Mavişehir’deki çalışmaların tamamlandığını, artık kabus yaşanmayacağını açıkladı. Mavişehir’de su baskınlarına yol açan aşırı yağışların, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tamamladığı çalışma ile sonunda kabus olmaktan çıktığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılında yapılan proje hatası nedeniyle sorun haline gelen alanda, bölgenin planlama yetkisine sahip olan TOKİ ile imzaladığı protokol çerçevesinde yılbaşında başladığı imalatları bitirdi.

1221 metre kanal

İZSU Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma, 1 milyon 680 bin TL liraya mal oldu. Proje kapsamında önce, Karşıyaka-Mavişehir’de "Mavişehir II. Etap Yağmursuyu Kanalı ve Terfi İstasyonu İnşaatı" Projesi doğrultusunda ilk önce kabaran deniz suyunun konut alanlarına girmesini engellemek amacıyla denizin önünde taş anroşman ile sedde oluşturuldu. 2040 Sokak üzerinde 1221 metre yağmur suyu kanalı döşendi. Ayrıca 188 metre uzunluğunda 600’lük beton boru ile yağmur suyu kanalı yapıldı ve mevcut yağmur suyu ızgaralarına entegre edildi. Bu terfi istasyonuna, İsviçre’de özel olarak üretilen ve saniyede 2 bin 700 litre suyu kademeli olarak pompalayacak kapasitede 4 pompa yerleştirildi. Pompalardan çıkan suyun denize iletilmesi için trapez kesit yapıldı. Terfi istasyonun yanına jeneratör binası kurularak, dış cephesinde bölgeyle uyumlu olması için dekoratif tuğla kullanıldı.  Bu çalışmalar sonucunda, toplanan yağmur sularının bundan böyle yeni inşa edilen terfi merkezi ve pompa istasyonu aracılığıyla denize deşarj edileceği, Pamukkale Blokları’ndan Albatros Blokları’na kadar, 2 tarafta toplanan yağmur sularının, 2040 Sokak’tan denize ulaşan hat üzerinden yeni yapılan bir ana kanalla terfi istasyonuna ulaştırılacağı bildirildi. Mavişehir’deki bu projeden sonra yağmur suları, eksi 3.10 metre kotunda toplanarak seddeden trapez kanala, oradan da denize desarj olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavisehirde-islem-tamam_70496.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!