Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mazbatalar Borçla Devralınacak

Mahalli idareler yeni döneme 14 milyar 73 milyon TL’lik Hazine borcu ile girdi. Bu borcun 6 milyar 708 milyon TL’sini vadesi geçmiş borçlar oluşturdu. Hazine Müsteşarlığı’nın vadesi geçmiş alacaklarının yüzde 81.8’i, toplam alacaklarının da yüzde 54.5’i mahalli idare borçlarından oluştu.

Evrensel Gazetesi
Mazbatalar Borçla Devralınacak

ahalli idareler yeni döneme 14 milyar 73 milyon TL’lik Hazine borcu ile girdi. Bu borcun 6 milyar 708 milyon TL’sini vadesi geçmiş borçlar oluşturdu. Hazine Müsteşarlığı’nın vadesi geçmiş alacaklarının yüzde 81.8’i, toplam alacaklarının da yüzde 54.5’i mahalli idare borçlarından oluştu.

Mahalli idarelerin vadesi geçmiş borçların yüzde 60.5’i, toplam alacakların da yüzde 32’si Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandı. En borçlu idarelerde Ankara’yı İzmit ve MARİÇ Marmaris-İçmeler-Armutalan Belediye Birliği izledi.

Yüzde 82’si mahalli idarelerden

29 Mart seçimleri ile mahalli idarelerde yeni bir döneme girilirken, borçlar en önemli sorun olacak. ANKA’nın Hazine Müsteşarlığı’nın 28 Şubat itibariyle alacak stoku verilerinden yaptığı belirlemeye göre, mahalli idarelerin Hazine’ye toplamda 14 milyar 73 milyon TL borcu bulunuyor. Bu borç Hazine toplam alacaklarının yüzde 54.5’ini oluşturdu. Mahalli idarelerin vadesi geçmiş borçlarının tutarı ise 6 milyar 708 milyon TL olarak belirlendi. Böylece Hazine’nin vadesi geçmiş alacaklarının yüzde 81.8’i mahalli idarelerden kaynaklandı.

Borç şampiyonu Ankara

Mahalli idare borçlarında ilk sırada açık ara Ankara bulunuyor. Ankara’nın Büyükşehir Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İdaresi ve EGO olarak üç parçadan oluşan borcunun tamamı 4 milyar 509 milyon TL düzeyinde bulunuyor. Bu tutarla mahalli idarelerin toplam borcu içinde yüzde 32 pay alan Ankara, vadesi geçmiş mahalli idare borçlarının ise yüzde 60.5’inden sorumlu bulunuyor. Ankara’nın 4 milyar 509 milyon TL tutarındaki toplam borcunun 4 milyar 61 milyon TL’sini zamanında ödemediği belirlendi.

İzmit'in borcu büyük

Borçlularda Ankara’yı toplamda 4 milyar 488 milyon TL, vadesi geçmişte 1 milyar 219 milyon TL ile İzmit Büyükşehir Belediyesi izledi. Üçüncü sırada da toplamda, hemen tamamı vadesi geçmiş olan 1 milyar 81 milyon TL ile MARİÇ Marmaris-İçmeler-Armutalan Belediye Birliği yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mazbatalar-borcla-devralinacak_67857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!