Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meclis Lojmanları 2 Yıldır Satılamıyor

Maliye Bakanlığı'na devredildiği günden bu yana sadece 32 tanesi satılan 400 villa ve 164 dairenin satışı için ise her türlü yol deneniyor.

Sabah
Meclis Lojmanları 2 Yıldır Satılamıyor

b>Maliye Bakanlığı'na devredildiği günden bu yana sadece 32 tanesi satılan 400 villa ve 164 dairenin satışı için ise her türlü yol deneniyor.

Satışı yılan hikayesine dönen eski milletvekili lojmanlarından beklenen 300 trilyon liralık gelire hâlâ ulaşılamazken TBMM yönetimi yılda 10 trilyon liranın cebine kalmasından memnun. TBMM Başkanı Bülent Arınç, lojmanların bakım, onarım, elektrik, su doğalgaz ve personel giderlerini 2 yıldır karşılamadıkları için yıllık 10 trilyon lira tasarruf edildiğini açıkladı. "Satışlar bizi ilgilendirmiyor" diyen Meclis Başkanı Arınç, Oran semtindeki dönümlerce arazi üzerindeki villa ve dairelerin artık Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu vurguladı. Lojman kira gelirlerinden TBMM'nin herhangi bir zararının sözkonusu olmadığını belirten Arınç, hatta Meclis'in kara geçtiğini savundu. Arınç, "İki yıldır, TBMM bütçesinden yapılan bakım, onarım, elektrik, su, doğalgaz ve personel masraflarının kalkması dolayısıyla TBMM'nin yıllık yaklaşık 10 trilyon lira tasarrufu olmuştur" dedi.

SATIŞ İLGİ GÖRMEDİ
Meclis yönetiminin devrettikten sonra kasasında kalan paradan memnuniyetini dile getirdiği lojmanlar ise Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün başına dert oldu. Yaklaşık 2 yılda 400'ü villa toplam 564 daireden sadece 32 tanesinin satışı gerçekleştirilebilirken elde edilen rakamlar beklenen 300 trilyon lirayı aşkın gelirin yanına bile yaklaşamadı. Satış için her yolu deneyen Milli Emlak ve satıştan sorumlu firma çok katlı binalardaki 164 daire hiç ilgi görmeyince karar değişikliğine giderek bu daireleri işyeri-ofis olarak değil yine konut olarak satma kararı aldı.

220 BİN DOLAR
Binaların ve villaların bulunduğu araziye yapılacak otel, hipermarket ve kreş ihalelerinin sonuçlanması ve bu tesisleri yapacak olanlara arazi tahsis edilmesi de satışları hareketlendirmedi. Önce tek tek sonra da toplu olarak satılmaya çalışılan 164 daireli iki binanın konut olarak satılması kararı, satışların çok düşük gerçekleşmesinin yanı sıra kullanılmayan binaların giderek yıpranması üzerine alındı. 2 yılda sadece 14 tanesi satılan 4+1 dairelerin 180 bin ile 220 bin dolar arasında belirlenen fiyatlarının daire olarak satılmaları durumunda verilen tekliflerle daha düşük bir rakama inebileceği belirtiliyor. İhaleye önce konut sonra ofis sonra yeniden konut olarak çıkarılan 164 daire yeni sahiplerini bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclis-lojmanlari-2-yildir-satilamiyor_22374.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!