Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Meclis Lojmanları ’Cins Tashihi’nden Geçecek

Meclis lojmanlarında, Maliye Bakanlığı projesinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine devreye giren ve öncelikle "muvafakat sorunu"nu çözen TOKİ, şimdi de çok katlı bloklardaki 165 daire için "cins tashihi" yapma kararı aldı.

Hürriyet Gazetesi
Meclis Lojmanları ’Cins Tashihi’nden Geçecek

eclis lojmanlarında, Maliye Bakanlığı projesinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine devreye giren ve öncelikle "muvafakat sorunu"nu çözen TOKİ, şimdi de çok katlı bloklardaki 165 daire için "cins tashihi" yapma kararı aldı. Üst düzey bir TOKİ yetkilisi "Cins tashihi nedir?" sorusuna, şu esprili yanıtı verdi: "İlk projede, (Türkiye Ticaret Merkezi) çok katlı bloklardaki 165 konutu, ofise dönüştürerek zorla erkek yaptılar. Şimdi daireleri ihaleye çıkmadan önce tekrar konut haline getireceğiz. Yeniden güzel kızlarımız olacak. İşte biz buna cins tashihi diyoruz."

Ne demek:
Cins tashihi, "tapu kütüğünde kayıtlı bir taşınmazın niteliğinin değiştirilerek, kütüğe bir başka nitelikte tescil edilmesi" anlamına geliyor. Taşınmaz Hukuku alanında sık karşılaşılan bir işlem olan "cins tashihi"ne, arazi üzerinde yeni bir bina inşa edilmesi ya da mevcut binanın yıkılarak arsaya dönüştürülmesi seçeneklerinde başvuruluyor. Çok katlı bloklardaki 165 daireyi satmayı planlayan TOKİ, konutken ofise dönüştürülen daireleri yeniden konut haline getirdikten sonra satışa çıkaracak.

İmar tadilatı sürüyor:
TOKİ yetkilileri, Meclis lojmanları alanında 400 villanın yerine gerçekleştirilecek yeni kompleks için imar planındaki tadilat çalışmasının sürdüğünü belirtti. Yeni projeyi "iddialı" olarak niteleyen yetkililer, teknik çalışmalar biter bitmez ihalenin yapılacağını, ihale aşamasının yakın olduğu bilgisini verdi.

Çinici'nin villaları yıkılacak:
Akibeti üç yıldan bu yana akibeti belirsiz olan ve uluslararası alanda tanınmış mimar Behruz Çinici’nin eseri olan tripleks villaların yıkılacağı ise kesinleşti. Yaklaşık dört yıldır boş olan 400 tripleks villanın yerine, üst gelir grubuna hitap edecek, 1500-2000 konutluk yeni bir yerleşim alanı yapılacak. Yeşil alan, gölet ve sosyal tesisleriyle dünya ölçeğinde modern bir yerleşim merkezi olması amaçlanan ve "gelir paylaşımı" esasıyla yapılacak yeni proje gerçekleştiğinde Hazine’ye de gelir aktarılacak. 246 bin 650 metrekare üzerine kurulu olan Meclis lojmanları alanına yapılacak "modern konaklar" inşaat başlarken satışa sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclis-lojmanlari-cins-tashihinden-gececek_48747.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!