Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meclisin Gündemini Halk Belirleyecek

Çınarlı’da işleryerleri bulunan 700 vatandaş imza toplayıp resmi yazıyla Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak “Avrupa Yerel Özerklik Şartı” gereği meclis gündemi belirleme haklarını kullanmak istediklerini bildirdi. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin 60 gün içinde bu başvuruya resmi bir cevap vermesi gerekiyor.

Milliyet Ege
Meclisin Gündemini Halk Belirleyecek

ınarlı’da işleryerleri bulunan 700 vatandaş imza toplayıp resmi yazıyla Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak “Avrupa Yerel Özerklik Şartı” gereği meclis gündemi belirleme haklarını kullanmak istediklerini bildirdi.
Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin 60 gün içinde bu başvuruya resmi bir cevap vermesi gerekiyor.

Büyükşehir’le TCDD’nin birlikte yürüttüğü 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistem Projesi kapsamında araç trafiğine kapatılan Çınarlı Hemzemin Geçidi bölgedeki işyeri sahiplerini mağdur etti.

Geçit istiyorlar

Bölge esnafı işlerinin bitme noktasına geldiğini belirterek mutlaka alt ya da üstgeçit yapılması için eylemler yaptı. Geçitin kapatılması nedeniyle büyük sorunlar yaşandığını belirten bölge esnafı, daha önce iki kilometrede gittikleri yerlere 20 kilometre kat ederek ulaşmak zorunda kaldıklarını, müşterilerini kaybettiklerini söyledi. Seslerini Büyükşehir Belediyesi yetkililerine duyuramayan esnaf, avukat Enis Dinçeroğlu’na gündem belirleme haklarını kullanmak için yetki verdi.

Aynı zamanda Ege Belediyeler Birliği avukatı da olan Dinçeroğlu, Türkiye’nin Avrupa Yerel Özerklik Şartı’na imza atan ülkeler arasında yer aldığını belirterek şöyle konuştu: “Buna göre halkın yerel meclislerde gündem belirleme hakları var. Bu hakkın kullanımı için harekete geçtik. Çınarlı’daki 700 kişi adına Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduk. Çınarlı’ya alt ya da üstgeçit yapılması konusunun meclis gündemine alınmasını istedik. Şimdi talebimizi en geç iki ay içinde değerlendirmek zorundalar.”

Bölge esnafının yapılacak geçitin maddi külfetine de katılmayı kabul ettiğini vurgulayan Dinçeroğlu, “Bir bankada hesap oluşturuldu. Esnaf oraya geçitin yapılması için belirli miktar para yatırdı. Çözüm için maddi-manevi tüm külfetlere de katılmayı öneriyoruz. Bu amaçla demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideriz” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclisin-gundemini-halk-belirleyecek_78450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!