Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Meclisler, Patara'da Toplanıyor

Turizmde 2020 yılının teması seçilen Patara Antik Kenti'nde bulunan dünyanın ilk demokratik meclis binası, başta TBMM olmak üzere birçok kurum ve sivil toplum örgütünün meclis toplantılarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr
Meclisler, Patara'da Toplanıyor

2020'nin turizmde 'Patara Yılı' ilan edilmesi ile Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti, bu yıl hem restorasyon ve kazılar hem de kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra, dünyanın ilk meclis binasıyla da birçok kamu kurum ve kuruluşunun meclis toplantılarına ev sahipliği yapacak.

DHA'da yer alan habere göre; TBMM tarafından 2012 yılında çatısı hariç restorasyonu tamamlanan 42.80 x 32.60 metre ölçüleriyle antik Anadolu'nun en büyüklerinden biri ve Likya Birliği'nin demokratik yönetim modelinin merkezi olan meclis binasının M.Ö. 2'nci yüzyılda Likya Birliği'nin de kurulmasıyla inşa edildiği düşünülüyor. 20 sıralı caveası (antik dönem tiyatrolarında oturulan bölümler) ile yaklaşık 1400 kişilik kapasiteye sahip meclis binasında, bu yıl 100'üncü yıl dönümü de olan TBMM'nin de bir toplantısının yapılması planlanıyor.

Yönetim biçim, dünyanın en mükemmeli
Ünlü düşünür Montesquieu'nün 'Yasaların Ruhu' adlı kitabında yönetim biçimini demokrasi bağlamında 'Antik Dünyanın En Mükemmeli' olarak övdüğü, hatta ABD anayasasının da kaynağını oluşturduğu belirtilen Likya Birliği'nin meclis binasında ilk toplantı kararını ATSO aldı. Patara meclis binasında Antalya Büyükşehir Belediyesi haziran, Kaş Belediyesi de nisan, mayıs ya da haziran ayı meclisini yapacak. TBMM'nin de bir oturumunu yaz aylarında Patara'da gerçekleştirmesine yönelik hazırlıklar başladı.

TBMM'nin Patara'da toplanması için Meclis Başkanlığı'na Antalya milletvekilleri olarak talepte bulunduklarını belirten AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, "İnşallah yaz aylarında bu konuda adımlar atılmasını bekliyoruz. Patara Yılı olması dolayısıyla o bölgede restorasyon, çevre düzenleme çalışmaları başta olmak üzere, tüm kültürel ve sanatsal etkinlikler de Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Valiliği'nce planlanıyor. Hem turizm potansiyelinin tanıtımı hem potansiyelin ayağa kaldırılması için tüm kamu kurumları da ciddi bir seferberlik içinde" dedi.

Büyükşehir Meclisi haziranda
Patara'nın dünyanın ilk demokratik meclisine ev sahipliği yapan Likya medeniyetinin başkenti olduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, "12 kilometrelik plajı, eşsiz güzellikleri ve binlerce yıllık tarihiyle önemli bir mirastır. Türkiye'nin turizm yılı temasının Patara Antik Kenti olması nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye meclisimizi haziran ayında Patara'da toplayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nca 2020'nin Patara Yılı ilan edilmesinin Antalya açısından çok önemli olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin de, ATSO'nun mart ya da nisan ayı meclis toplantısını Patara'da yapma kararı aldıklarını açıkladı. Çetin, bu meclis toplantısına sadece ATSO meclisinin değil, Antalya'daki tüm sanayici iş insanları dernekleri, meslek odaları, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer iş insanları derneklerinin de davet edileceğini kaydetti.

Oda ve borsa meclisleri
Turizmde 2020'nin Patara Yılı ilan edilmesinin Antalya turizmi açısından önemli olduğunu belirten ATB Başkanı Ali Çandır ise, bu kararın hem tarihsel alan ve varlıklarımızın korunması hem de daha fazla tanıtılması için memnuniyet verici olduğu söyledi. Çandır, Antalya'daki tüm oda ve borsalar olarak önümüzdeki aylarda bir meclis toplantısını da dünyanın ilk meclis binası olarak da bilinen Patara'daki meclis binasında yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

Kaş Belediye Meclisi de toplanacak
Patara meclis binasında Kaş Belediyesi olarak bir meclis toplantısı yapılmasına yönelik hazırlıklara başladıklarını açıklayan Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, "Kaş'ın Patara ile birlikte bu sene yapacağı çok iş var. Önümüzdeki ay Turizm Haftası ve Uluslararası Likya Festivali etkinliklerinde Patara ön plana çıkartılacak. Belediye meclisimizin Patara'da toplanmasıyla ilgili de meclis binasını üstünün açık olması nedeniyle nisan, mayıs, haziran gibi, hava durumunun da müsait olduğu bir gün planlıyoruz. Belediye meclisimizi orada toplayacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclisler-patarada-toplaniyor_178958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!