Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mega Projelerde Mega Sessizlik

Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı'nın satılacağı iddiaları dillendirilirken şirketler sessizliğini koruyor. Satış sürecinde olduğu ifade edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde özel sektörün lehine ödeme koşulları değiştiriliyor.

yapi.com.tr
Mega Projelerde Mega Sessizlik

İtalyan ortak Astaldi’nin Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki paylarını satmaya hazırlandığı iddia ediliyor. Astaldi tarafı konu ile ilgili sessizliğini koruyor. 30 milyar euroluk şirketin dünyada yürüttüğü diğer başka işlerde de sıkıntılı olduğu konuşulurken uzun süredir şirketin Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki hisselerini Çin devletine satacağı iddia ediliyordu.

Çin konuşuyor
Çin tarafı konu hakkında sessiz değil. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang geçen hafta yaptığı açıklamada köprüye olan ilgilerini açıkça ifade etmişti. İtalyan Astaldi’nin Kurumsal İletişim Sorumlusu Alessandra Onorati, sozcu.com.tr'ye konu hakkında Astaldi'nin bir görüş belirtmeyeceğini söyledi.

Üçüncü Köprü'de yeni ödeme modeli
Sözcü'de yer alan habere göre; Üçüncü Köprü'de bu muamma sürerken hazine garantisi ödemesi için yeni bir çalışma olduğu ortaya çıktı. Buna göre devlet hazine garantisi ödemelerini sadece yılın başında belirlenen kur ile değil, 6 ayda bir belirlenen kur ile ödeyecek. Yani 1 Ocak – 31 Haziran için yapılacak ödeme 1 Temmuz – 31 Aralık'ta da kurun yeni seviyesi ile yapılacak.

Bu düzenlemenin köprüyü hali hazırda işleten Astaldi ve IC İçdaş'ı bir nebze rahatlatacağı ortada. Fakat köprüde pay satın alacak yeni bir oluşum olduğu ifade edilirken yeni bir hesap yöntemi ortaya çıkması da dikkat çekti.

Havalimanı için büyük sessizlik var
Öte yandan Bloomberg geçen hafta üçüncü havalimanı'nın da satış için görüşmeler yürütüldüğünü açıklamıştı. Haberde havalimanı ile ilgilendiği belirtilen firmalar sessizliğini koruyor. Sozcu.com.tr'nin yetkililerine ulaştığı İspanyol Ferroval sorularımıza yanıt vermedi. TAV yetkilileri de konuyla ilgili yorum yapmadı. Söz konusu şirketler geçen hafta da sessizliklerini korumuşlardı. İstanbul Havalimanı'nın mevcut işletmecisi İGA konuyla ilgili olarak yorum yapmıyor. Mega projelerdeki büyük sessizlik dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mega-projelerde-mega-sessizlik_173055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!