Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Raylı Ulaşımda Büyük Adım

Megakent İstanbul'un ulaşımı rahat bir nefes alacak

Eminönü-Kabataş ve Vezneciler-Sultançifliği hafif metro hatlarının bitirilmesiyle, Megakent İstanbul'un ulaşımı rahat bir nefes alacak. İstanbul Bü

Akşam Gazetesi/28.09.2002
1


minönü-Kabataş ve Vezneciler-Sultançifliği hafif metro hatlarının bitirilmesiyle, Megakent İstanbul'un ulaşımı rahat bir nefes alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü ile Ünüvar-Hazinedaroğlu ve Rus Transstroy ortak konsorsiyumu arasında geçen ağustos ayı başında imzalanan sözleşme gereği, Vezneciler-Sultançiftliği ve Eminönü-Kabataş tramvay hatlarının yapımı start aldı. İETT, konsorsiyuma inşaat yer teslimlerini yaptı. Hatların ilkinin 12, diğerinin ise 9 ayda bitirilerek hizmete girmesi ile birlikte, Eminönü, Fatih, Bayrampaşa, Eyüp, Esenler ve Gaziosmanpaşa gibi yoğun nüfuslu ilçeler raylı ulaşım imkanına sahip olacak.

Bütün hatlar birbirine bağlanacak

2.8 kilometre uzunluğundaki Eminönü-Kabataş hafif metro sistemleri 41.7 milyon dolara, vagonlarla birlikte ise toplam 111 milyon dolara mal olacak. Vezneciler-Sultançiftliği hattı Vezneciler'de Metro ile bütünleşecek. Halen Zeytinburnu-Eminönü arasında hizmet veren 'cadde tramvayı' da Eminönü'nden Kabataş'a uzatılacak. Hatların tamamlanmasıyla birlikte, Havaalanı'ndan 4. Levend'e kadar olan bölge içindeki tüm raylı sistemler birbiriyle bağlanmış olacak. Sultançiftliği-Vezneciler hattında 20 istasyon bulunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna, bu hatların raylı sistemlerde büyük entegrasyonu sağlayacağını ve kentin demir ağlarla örüleceğini belirtti. Başkan Gürtuna, Taksim-Kabataş metro hattının ihale, Harem-Tuzla, Ümraniye-Üsküdar hatlarının da başlama aşamasında olduğunu söyledi. Gürtuna, 'İstanbul halkı hızlı, ucuz ve konforlu seyahatini sürdürebilecek ve randevusuna yetişecek' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/megakent-istanbulun-ulasimi-rahat-bir-nefes-alacak_1891.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bitti ama trafik yine çile,hadi trafiği geçtik toplu ulaşım araçlarında yer yok kapılar zor kapanıyo! bence istanbul trafiğini tek rahatlatacak olan hat Bakırköy - Beylikdüzü metro hattı olacak! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!