Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Meke Gölü Çamur Gölü Haline Geldi

Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan ve dünyanın 'nazar boncuğu' olarak adlandırılan Meke Gölü alarm veriyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle su seviyesinin düşmesi gölü çamur gölü haline getirdi.

CNN Türk
Meke Gölü Çamur Gölü Haline Geldi

b>Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan ve dünyanın 'nazar boncuğu' olarak adlandırılan Meke Gölü alarm veriyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle su seviyesinin düşmesi gölü çamur gölü haline getirdi. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, Meke Gölü'nün her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğradığını söyledi.

Meke Gölü yaklaşık 5 milyon yıl önce meydana gelen bir volkanik patlama sonucu oluştu. Mugayıtoğlu, gölün yurtdışında yayınlanan bazı doğa dergilerinde geniş yer bulduğunu, Türkiye'deki bazı reklam filmlerinde bile yer aldığına dikkat çekti.

Doğa harikası Meke Gölü'nün kuraklığın ve bilinçsiz tarımsal sulamanın kurbanı olduğunu belirten Mugayıtoğlu, gölün yeraltı suyuyla beslendiğini, gölü besleyen Hotamıs, Akgol ve Sultanhanı sazlıklarının tarımsal sulama yüzünden kuruması nedeniyle doğa harikası gölün alarm verdiğini ifade etti.

Mugayıtoğlu, Meke Gölü'nün son günlerde aşırı sıcak nedeniyle su seviyesinin düştüğünü ve çamur gölü haline geldiğini söyledi.

"Göl, güzelliğini kaybetmeye başladı"
Önceden birçok türde binlerce kuşun geldiği göle, şimdi kuşların uğramaz olduğunu belirten Mugayıtoğlu, "Meke Gölü, dünyada bir benzeri olmayan güzelliğini kaybetmeye başladı'' dedi. Krater gölü olan Meke Gölü'nün bu durumunun kendilerini çok üzdüğünü belirten Mugayıtoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin göl çevresinde yağmur getirmesi amacıyla ormanlık alan kurduğunu, bu alanın fayda getirmesini beklediklerini söyledi.

Mugayıtoğlu, önemli bir turizm potansiyeline sahip gölün kurumasının bölgedeki ekolojik dengeyi de bozacağını ifade etti.

Dünyanın tanıdığı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Meke Gölü'nün tek umudunun, MTA Orta Anadolu 2'nci Bölge Müdürlüğü tarafından açılacak ve gölü besleyecek sondaj kuyularının açılması olduğunu kaydeden Mugayıtoğlu, "yapılan çalışmanın bir an önce sonuçlanmasını ve gölün kurtarılmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meke-golu-camur-golu-haline-geldi_46672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!