Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mekke, Hacılar için Yeniden İmar Ediliyor

Suudi Arabistan hükümeti, hacı adaylarının daha rahat ibadet edebilmeleri için kolları sıvadı. Hükümetin şehri yeniden imar etmek amacıyla hazırladığı 'Cebel-i Ömer' projesine göre Cidde-Harem arasına ulaşım sorununu çözecek metro hattı kurulacak. Mescid-i Haram'ınetrafına 45 bin ziyaretçinin konaklayabileceği Kâbe manzaralı 35 otel inşa edilecek.

Zaman GazetesiSuudi Arabistan hükümeti, hacı adaylarının daha rahat ibadet edebilmeleri için kolları sıvadı. Hükümetin şehri yeniden imar etmek amacıyla hazırladığı 'Cebel-i Ömer' projesine göre Cidde-Harem arasına ulaşım sorununu çözecek metro hattı kurulacak. Mescid-i Haram'ınetrafına 45 bin ziyaretçinin konaklayabileceği Kâbe manzaralı 35 otel inşa edilecek.
 
Hac ve umre ibadetlerini yerine getirmek amacıyla her yıl milyonlarca Müslüman'ın akın ettiği Mekke, şantiye alanına dönüşüyor. Başta hac olmak üzere kutsal topraklardaki ibadetlerin daha rahat yapılabilmesini sağlamak amacıyla Suudi Arabistan hükümeti kısa ve uzun vadeli onlarca proje hazırladı. Bu çalışmalar arasında en dikkat çekici projeyi metro oluşturuyor. Cidde Havalimanı'ndan Kâbe'nin bulunduğu Harem bölgesine uzanacak metro özellikle hac döneminde çileye dönüşen trafik sorununu kökten çözecek. Hacı adayları Kâbe'ye ulaşmak için artık saatlerce yolda beklemeyecek. Suudi yetkililer, henüz planlama aşamasında olan raylı sistemin ne zaman tamamlanacağı konusunda ise tarih vermiyor.

Mekke'nin yeniden imarı kapsamında öncelikli olarak Kâbe civarında yeni oteller inşa edilecek. Yüklenici firma olan Abnia Consulting Engineers, çalışmalara başladı. 'Cebel-i Ömer' adı verilen projenin müdürü Sameh Wagih, inşaatları 3 yılda bitirmeyi planladıklarını kaydediyor. 5 milyar dolarlık projeye göre Harem civarında mevcutlara ilave olarak 35 otel yapılacak. 4, 5 ve 7 yıldızlı otellerde 45 bin Müslüman konaklayacak. 230 bin metrekarelik alanda yapılacak otellerdeki bütün odalar Kâbe'yi görecek. Hizmetler standart olacak ve personel bu konuda eğitimden geçirilecek. Alınan bilgilere göre, Mekke'nin yeniden imarıyla ilgili projeler 10 yıl sonrası düşünülerek hazırlandı. Şehrin tamamını öngören maket, ışıklandırılarak gerçeğinin birebir örneği olarak gözler önüne serildi. Harem bölgesine odaklı projede bütün adımlar, Kâbe'deki insan yoğunluğu ve onların rahatlığı dikkate alınarak atılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mekke-hacilar-icin-yeniden-imar-ediliyor_74576.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!