Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mekke'yi Vahhabilik Yıktı

Britanya'nın Independent gazetesinin Washington merkezli Körfez Enstitüsü'ne dayandırdığı haberine göre, on yıllardır Mekke'nin çokkültürlü zengin tarihini yok eden Vahhabi rejimi, dini ve tarihi yerleri ziyaretin putperestlik ile çoktanrıcılığa yol açabileceği gerekçesiyle Hz. Muhammed'in doğduğu yer dahil birçok mekânı her an yıkabilir.

Radikalslamiyet'in beşiği olan Mekke'de, Suudi Arabistan'ın Vahhabiliğin dinde sadelik öğretisi adına sürdürdüğü yıkım çalışmalarının vahim boyutlara ulaştığı belirtildi. Britanya'nın Independent gazetesinin Washington merkezli Körfez Enstitüsü'ne dayandırdığı haberine göre, on yıllardır Mekke'nin çokkültürlü zengin tarihini yok eden Vahhabi rejimi, dini ve tarihi yerleri ziyaretin putperestlik ile çoktanrıcılığa yol açabileceği gerekçesiyle Hz. Muhammed'in doğduğu yer dahil birçok mekânı her an yıkabilir.

Mekke'de son 20 yılda asırlık binaların yüzde 95'i yıkıldı. İslam mimarisi uzmanı Sami Angawi, Mekke'ye 'veda'nın çok yakın olduğunu söyleyerek, "Tarihleri Hz. Muhammed'in dönemine dek uzanan sadece 20 yapı kaldı ve bunlar her an yıkılabilir. Bu Mekke ve Medine'nin tarihi ile geleceğinin sonu olur" dedi. Mimar, sorunun kökeninde Vahhabilik olduğunu ve mezhebin putperestlik ve Hz. Muhammed konusunda büyük kompleksi bulunduğunu belirtti. Peygamberin bir torununun evinin Kral Fahd tarafından 'hac merkezi' haline dönmemesi amacıyla yıktırıldığını hatırlatan Angawi, "Hz. Muhammed'in doğduğu evin aynı kaderi paylaşmasından endişeliyim. Buldozerler hazır ve bir gecede her şeyi yok edebilirler" dedi. Mimar, Mekke'nin yıkımı konusunda bir 'protesto fısıltısı' bile olmamasını kınarken, "Peygamberin oturduğu ve vahiy aldığı evlerden biri yıkıldı ve hiç kimse bunu umursamadı" diye yakındı. (The Independent)

http://www.yapi.com.tr/haberler/mekkeyi-vahhabilik-yikti_31616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!