Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Meksika’nın İnşaat Projelerinde Türk Doğal Taşı Kullanılacak

Türkiye'ye yıllık 2 milyar dolar döviz kazandıran doğal taş sektörü, 7 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için 2018 yılında doğal taş ihracatında yüzde 148’lik artış yakaladığı Meksika’ya yöneldi.

yapi.com.tr
Meksika’nın İnşaat Projelerinde Türk Doğal Taşı Kullanılacak

Türk doğal taş ihracatçıları, dünyanın en büyük 11'inci ekonomisi olan Meksika’da yapılacak inşaat projelerinde Türk doğal taşlarının kullanılması için harekete geçti. Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından, Ticaret Bakanlığı desteğiyle sürdürülen 'Doğaltaş Sektöründe İhracat Koçluğu ve İş Birliği Kümesi' isimli Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi kapsamında Meksika’ya 'Sektörel ticaret heyeti' düzenlenecek. Heyete 9 doğal taş ihracatçısı firma katılacak. Meksika’nın dünyadan 180 milyon dolarlık doğal taş ithal ettiğini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "Türkiye, Meksika’nın 8'inci büyük tedarikçisi konumunda. 2017 yılında 2.3 milyon dolar olan ihracatımızı, 2018 yılında yüzde 148’lik artışla 5,8 milyon dolara çıkardık. Bu sektörel ticaret heyetiyle Meksika’ya ihracatımızı orta vadede 50 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Meksika’da 2017 ve 2018 yıllarında yaşanan depremlerde çok sayıda bina yıkıldı ve tekrar inşa edilecek. Bu binalarda Türk doğal taşlarının kullanılması için çaba içinde olacağız" dedi.

Meksika’ya işlenmiş ürün ihraç etme şansı olduğuna dikkati çeken EMİB Başkanı Kaya, 14 Ekim’de Meksikalı doğal taş ithalatçılarıyla ikili iş görüşmeleri yapılacağını, 15 Ekim tarihinde ise Expo Cihac Fuarı’nın ziyaret edileceğini kaydetti. Kaya, Meksika seyahati sırasında, firma ziyaretleri, mimari tur ve perakende satış noktalarında incelemelerinde gerçekleştirileceğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meksikanin-insaat-projelerinde-turk-dogal-tasi-kullanilacak_175450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!