Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Memleketlerini" Anlatacaklar

Konak Belediyesi, önümüzdeki Şubat ayında "Hangi İzmir" isimli sempozyum düzenlemek için çalışmalara başladı. Yalnızca İzmir'in tarihi ve kültürel değerlerinin anlatılacağı sempozyum, Eşrefpaşa'daki Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Yeni Asır Gazetesi
"Memleketlerini" Anlatacaklar

İzmir'e yapılan "Faşist İzmir" benzetmesine yanıt, dev bir sempozyumla verilecek. Konak Belediyesi, önümüzdeki Şubat ayında "Hangi İzmir" isimli sempozyum düzenlemek için çalışmalara başladı. Yalnızca İzmir'in tarihi ve kültürel değerlerinin anlatılacağı sempozyum, Eşrefpaşa'daki Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Sempozyuma Topkapı Sarayı Müdürü ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Bahçeşehir Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu başta olmak üzere ünlü sanatçılar Sezen Aksu ve Ali Kocatepe ile İzmirli ve İzmir ile bağlantısı olan gazeteciler Erdal Şafak, Yılmaz Özdil, Ertuğrul Özkök, Pakize Suda, Fatih Çekirge ve Uğur Dündar davet edilecek.

Sığ eleştiri

Sempozyuma katılacak konuklar, kendilerine verilecek 10'ar dakikalık sürede İzmir ile ilgili düşüncelerini anlatacak. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "İzmir AB'ye şimdiden girmiş bir kent. Son yıllarda yapılan 'Gavur İzmir' yakıştırmalarına şimdi de "faşist İzmir" benzetmesi eklendi. Bence bu tür yakıştırmalar bilgisizlikten yapılıyor. 'Gavur İzmir', kentimizde uzun zamandır Laventenler'in yaşamasından kaynaklanıyor. Bu bizim için kültürlerin birleşmesi anlamında övünç kaynağıdır. 'Faşist İzmir' yakıştırması ise sığ bir değerlendirme. İzmir, bütün dinlerin kökenlerin sevgiyle buluşma noktasıdır. Sevgiyi ve hoşgörüyü barındıran kente bunu söylemek yanlıştır. Bunlar, kafasında prangalar olan insanların yakıştırmalarıdır. İzmir'e bu tür söylemlerle yanlış yapılıyor. Ama İzmir hiç yanlış yapmıyor" dedi. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de, "Yanlış ve kasıtlı algılamaları ortadan kaldırmak için böyle bir sempozyum yararlı olur" diye konuştu.

Kitapçık yapılacak

Hangi İzmir Sempozyumu'nda konuşulanlar, Konak Belediyesi tarafından kitapçık haline getirilecek. Sempozyuma katılamayan İzmirli ünlülerin İzmir ile ilgili gönderecekleri yazıların da kitapçığa konulacağını dile getiren Tartan, "Sempozyumun kitapçığı, İzmir'i merak eden herkese hitap edecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/memleketlerini-anlatacaklar_74819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!