Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Menderes'i Kurtarma Fonunu 'Tanıtım' Uğruna Harcadılar"

Uşak, Denizli ve Aydın valiliklerinin önderliğinde kurulan Büyük Menderes Nehri Havzası’nı korumayı amaçlayan Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği’nin koruma faaliyetlerine başlayamadan edindiği fonu tükettiği iddia edildi. Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Gür, birlik faaliyetlerini eleştirerek, “Su kaynaklarımız,

BirGün GazetesiUşak, Denizli ve Aydın valiliklerinin önderliğinde kurulan Büyük Menderes Nehri Havzası’nı korumayı amaçlayan Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği’nin koruma faaliyetlerine başlayamadan edindiği fonu tükettiği iddia edildi. Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Gür, birlik faaliyetlerini eleştirerek, “Su kaynaklarımız, topraklarımız, canlı yaşamları ve ürünlerimiz kirleniyor buna karşın koruma birliği iki yıldır daha kirliliğin tespitini yapamadı” dedi.

Büyük Menderes Nehri’nin, Denizli bölümünde arsenik miktarının geçmiş yıllara göre beş kat arttığını, kurşunun üç, civa, cadminyum ve nitrat miktarlarının iki katına ulaştığını tuzlanmanın da beş kat arttığını kaydeden Gür,  “Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği kurulduğundan bu yana sadece toplantılar yaptı. Daha tek bir saha çalışması yapılmış değil” dedi.

2.5 MİLYON AVROLUK ‘GİDER’LER

Avrupa Birliği’nden temin edilen 2.5 milyon Avroluk fonun, Uşak, Denizli ve Aydın’da yapılan toplantılar ile bilgilendirme lansmanında harcandığını savunan Gür, “İki yıl boyunca kirlilik boyutu envanteri ortaya çıkarılamadı. Bu kadar büyük bir fon toplantılar ve veri toplama, bilgilendirme toplantıları gibi teorik adımlarla tüketildi” dedi.

Besleyen yan kolları ile birlikte toplamda 540 kilometrelik bir yolculuk yapan Menderes Nehri’ndeki kirlenmenin nereden kaynaklandığının belirlenemediğini söyleyen Gür; “Kirliliğin nereden kaynaklandığı hâlâ tespit edilebilmiş değil. Hangi bölge hangi oranda kirletiyor bu bir an önce belirlenmeli. Kirletici kaynaklarının neler olduğu kamoyu ile paylaşılmalı. Fakat AB’den alınan kaynak ve iki yıl süren çalışmalar ortaya somut bir veri çıkarmadı” dedi.

‘ZEHİRLİ SUYU KULLANDIRIYORLAR’

Menderes Nehri’nin bugünkü halinin ne tarımda ne de başka bir sektörde kullanılamayacağını söyleyen Gür, “Maalesef Menderes Nehri’ndeki kirlilik seviyesi insan sağlığını etkileyecek düzeydedir. Menderes Nehri ile sulanan tarım arazilerinden çıkan ürünler de kesinlikle tüketilmemelidir. Menderes’in kirliliği sulama sayesinde önce toprağa ardından da ürüne sirayet ediyor. Ağır metaller ve zararlı kimyasallar bu ürünler aracılığı ile insanlarımızın vücutlarında birikiyor ve kansere kadar varan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu koşullarda üretilmiş olan ürünler yurt dışı pazarlarına satılamıyor. Çünkü laboratuvar sonuçları zehirli olduklarını gösteriyor. Fakat iç piyasada analiz edilme zorunluluğu bulunmadığı için bizlere tükettiriliyor” dedi.

İşte o ‘kurtarma birliği’nin tarihi

Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği 4 Şubat 2008 tarihinde kuruldu. Birliğin kuruluşu tüzükte Aydın olarak gösterildi. Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan birlik Resmi Gazete’de yayınlanarak oluşumunu tamamladı. Aydın, Denizli ve Uşak İl Özel İdareleri, bu illerin il belediyeleri, Büyük Menderes Nehri ile sınır ilişkisi olan bu illere bağlı ilçe ve belde belediyeleri, Afyon’un Dinar Belediyesi birliğin üyeleri olarak kabul edildi. Üyelerin illere göre dağılımı ise Aydın 42 belediye, Denizli 52 belediye, Uşak 21 belediye Dinar 3 belediye ve 3 il özel idaresi ile birlikte 119 üye. Daha sonra yapılan genel kurullarda başka belediyelerin de katılımları sağlanarak bu sayı 132’ye çıkarıldı.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/menderesi-kurtarma-fonunu-tanitim-ugruna-harcadilar_80911.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!