Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mengücekoğulları'nın Bilinmeyenlerinin İzinde

Sivas'ın Divriği ilçesindeki tarihi kale ile çevresindeki sur ve kilise kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Kazının başkanlığını yürüten Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Arkeoloji ve Sanat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Divriği

CNN Türk
Mengücekoğulları'nın Bilinmeyenlerinin İzinde

Sivas'ın Divriği ilçesindeki tarihi kale ile çevresindeki sur ve kilise kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Kazının başkanlığını yürüten Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Arkeoloji ve Sanat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Divriği Kalesi ve çevresindeki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılabilmesi için 2006 yılında çalışma başlattıklarını anımsattı.

Aradan geçen yıllardaki çalışmalarda, kale ile çevresinin temizlendiğini ve kalenin kuzey yamacındaki kilisede Ermenice kitabe parçası bulunduğunu aktaran Eser, bu yılki çalışmalara kendisinin başkanlığında 22 kişilik ekiple 25 Ağustosta başladıklarını belirtti.

Tarihi Divriği Kalesi kazısının Sivas'taki ilk Orta Çağ kazısı olma özelliğine sahip olduğunu kaydeden Eser, "Amacımız Mengücekoğulları ile ilgili bilinmeyenleri ortaya çıkarmak. Kazıların tamamlanmasıyla birlikte,Mengücekoğulları ve Ortaçağ dönemiyle ilgili yeni bilgilere ulaşacağımızı tahmin ediyoruz" dedi.

Bu yıl kazı çalışmalarını, kale ve surların olduğu bölge ile Yukarı Kilise'de yoğunlaştıracaklarını belirten Eser, tarihi Kale Camisi'ne ziyaretçilerin girişini sağlayacak kale kapısını açmayı hedeflediklerini söyledi. Eser, surların çevrelediği alanda yıllık yüzey taraması yaptıklarını ve bu yılki çalışmaların 19 Eylül'de sona ereceğini bildirdi.

Kazı çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Müdürlüğü tarafından sağlanan bütçeyle yapıldığını kaydeden Eser, kazıya işçi desteğinde bulunan Divriği Belediye Başkanı Mehmet Güresinli'ye de teşekkür etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mengucekogullarinin-bilinmeyenlerinin-izinde_63367.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!