Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Menzil Hanları Askerî Üs Oldu

"’Yurtdışındaki Tarihi Türk Eserlerinin Envanteri Projesi’’ kapsamında Suriye’de yürütülen çalışmalarda, Menzil Hanları’nın askeri amaçlı kullanıld

Türkiyeb>"’Yurtdışındaki Tarihi Türk Eserlerinin Envanteri Projesi’’ kapsamında Suriye’de yürütülen çalışmalarda, Menzil Hanları’nın askeri amaçlı kullanıldığı belirlendi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, proje kapsamında 2002 yılında Suriye’de başlatılan çalışmaların sürdürüldüğünü, bu ülkede şu ana kadar 34 yerleşim biriminde bulunan 186 Türk eserinin yerinde incelendiğini, bunlardan 170’inin envanter kaydının yapıldığını belirtti.

Kale görünümünde
Ortadoğu’da Selçuklu döneminden bu yana 2 tür han yapıldığını anlatan Uluçam, Menzil Hanları’nın kervan yolları üzerinde sadece konaklama amacıyla, şehir içindeki hanların ise, konaklama ve malların pazarlandığı yer olarak kullanıldığını vurguladı. Suriye’de iki han türünün de bulunduğuna işaret eden Uluçam, Menzil Hanları’nın çöl alanında bulunması ve sağlam olmaları sebebiyle askerî karargâh olarak kullanıldıklarını anlattı. Herhangi bir restorasyona ihtiyaç olmayacak şekilde sağlam olarak ayakta kalan hanların büyük duvarlarla çevrili kale görünümünde olduğunu ifade eden Uluçam, “Askerî birliklerin bulunduğu hanlarda fotoğraf ve video çekimine izin verilmiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/menzil-hanlari-askeri-us-oldu_6621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!