Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Merih Karaaslan'ı Yitirdik

Mimar Merih Karaaslan Ankara'daki bürosunda bugün (3 Ocak) öğle saatlerinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucunda yaşama veda etti. 1972 yılında İsta

Merih Karaaslan'ı Yitirdik

imar Merih Karaaslan Ankara'daki bürosunda bugün (3 Ocak) öğle saatlerinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucunda yaşama veda etti.

1972 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitiren Merih Karaaslan, o tarihten bu yana serbest mimarlık çalışmalarını sürdürüyordu. Katıldığı mimarlık yarışmalarında 16'sı birincilik olmak üzere 90'ın üzerinde ödül alan Karaaslan, 1990, II. Ulusal Mimarlık Sergisi'nde "Ankara Terasevler Sitesi" ile "en iyi proje"; 1996, V. Ulusal Mimarlık Sergisi'nde "Kapadokya Peri Tower Oteli" ile; 1998, VI. Ulusal Mimarlık Sergisi'nde "Şanlıurfa Tarihi Merkez Canlandırma" çalışmalarıyla "en iyi yapı" ödüllerini kazandı. 1995 yılında Japonya'da yayınlanan "581 Architects In The World" adlı kitapta yüzyılın önemli mimarları arasında gösterildi.
1992-94 yıllarınde Mimarlar Odası Genel Sekreterliği görevini yürüten Karaaslan, bu sırada Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hazırlanmasında hükümet komisyonunda görev aldı ve yasalaşmasında etkin oldu.
Karaaslan, Serbest Mimarlar Derneği'nin kurucu üyelerinden biri olup yönetimlerinde yer almıştı. Karaaslan, çeşitli zamanlarda Trakya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültelerinde misafir öğretim görevlisi olarak tasarım stüdyolarında görev yapmıştı.

Merih Karaaslan için yarın (4 Ocak) 10.30'da, tüm mimarlık kurumlarının katılımıyla Ankara Alman Kültür Merkezi'nde bir veda töreni düzenlenecek. Cenazesi ise öğle namazını müteakip Ankara Kocatepe Camisi'nden kaldırıldı.

Alman Kültür Merkezi: Atatürk Bulvarı No:131 Ankara

http://www.yapi.com.tr/haberler/merih-karaaslani-yitirdik_409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!