Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Merkezi Yönetimden Sonra Mahalli İdarelerde de Fazla Veren Bütçe Trendi Yakalandı''

Merkezi yönetim bütçesinden sonra mahalli idarelerde de ''fazla veren bütçe trendi''nin yakalandığını belirterek, bu yılın ilk çeyreğinde mahalli idare bütçelerinde 2,8 milyarlık bütçe fazlasına ulaşıldığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Merkezi Yönetimden Sonra Mahalli İdarelerde de Fazla Veren Bütçe Trendi Yakalandı''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun yıllardır ekonominin kara delikleri arasında yer alan mahalli idarelerde bütçe açıklarının, alınan önlemler sonucunda sorun olmaktan çıkarılmaya başlandığını ifade etti.

2010 yılını 1,4 milyar lira bütçe fazlasıyla kapatan mahalli idarelerin bu yıl çok daha iyi bir performans gösterdiğini kaydeden Şimşek, mahalli idarelerin bütçelerinde sadece ilk üç ayda 2,8 milyar liralık bir bütçe fazlası sağlandığını belirtti.

Ocak-Mart döneminde, mahalli idare bütçe giderlerinin seçime rağmen, bir önceki yıla göre yüzde 12,7 oranında artarak 10,7 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildiren Şimşek, aynı dönemde bütçe gelirlerinin ise bir önceki yıla göre yüzde 27,5 oranında artarak 13,5 milyar liraya ulaştığını söyledi.

İlk 3 ayda vergi gelirleri tahsilatının da 1 milyar 109 milyon lira olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

''2010 yılı Ocak-Mart dönemi ile 2011 yılının aynı dönemi kıyaslandığında mahalli idarelerindeki bütçe fazlası rakamında yüzde 100'ün üzerinde artış meydana gelmiştir.

Geçen yıl ilk 3 ayda 1,1 milyar lira olan bütçe fazlası bu yıl 2,8 milyar lirayı bulmuştur. Bu yılın ilk çeyreğinde mahalli idarelerden en fazla bütçe artışı Büyükşehir Belediyelerinden sağlanmıştır. 2,8 milyar liralık fazlanın 1 milyar 105 milyon 951 bin lirası Büyükşehir Belediyelerinden gelmiştir. Ancak ilk kez hem İl, İlçe ve Belde Belediyelerinde, hem de İl Özel İdareleri Belediyelere Bağlı İdareler ve Birliklerde bütçe fazlasına ulaşılmıştır.

''İstihdam bürolarından hizmet bürolarına"

Bakan Şimşek, mahalli İdarelerin geçmişte vatandaşa hizmet etmek yerine, istihdam bürolarına dönüştüğünü de vurgulayarak ''Bu dönemde mahalli idare gelirlerinin tamamen personel maaşlarına gittiğini belirten Şimşek, ''Ancak hükümetimiz döneminde bu tablo değişti. Belediyeler istihdam bürolarından hizmet bürolarına dönüştü, vatandaşa hizmet eder hale geldi'' şeklinde konuştu.

Şimşek, son torba kanunu ile belediyelerdeki istihdam fazlasının kamu kuruluşlarına aktarılmasına imkan sağladıklarına da işaret ederek, ''Belediyelerdeki istihdam fazlasının da kamuya aktarılmasıyla birlikte belediyelerin mali durumları çok daha iyi hale gelecek. Vatandaşa çok daha fazla hizmet sunabilecek. Gelirler hizmete gidecek'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/merkezi-yonetimden-sonra-mahalli-idarelerde-de-fazla-veren-butce-trendi-yakalandi_88152.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!