Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mermerci Dünya 2'nciliğine Aday

Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Hikmet Çelikkol, 2008 verilerine göre, mermer üretimi ve ihracatında dünyada 5'inci sırada yer alan Türkiye'nin, mermer ihracatında dünya 2'nciliğine aday olabileceğini söyledi.

Yeni Asır Gazetesi
Mermerci Dünya 2'nciliğine Aday

Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Hikmet Çelikkol, 2008 verilerine göre, mermer üretimi ve ihracatında dünyada 5'inci sırada yer alan Türkiye'nin, mermer ihracatında dünya 2'nciliğine aday olabileceğini söyledi. Çelikkol, "2008'de yüzde 18'lik artışla ihracat rakamımız 1.43 milyar dolar oldu. Ülkemiz mermer üretiminde ve ihracatında 2008 verileri ile dünyada 5'inci sırada. Alt yapımızla, kaliteli ocaklarımız ve işçiliğimizle üretim ve ihracatta dünya ikinciliğini yakalayabilecek konumdayız" dedi.

Krizin etkisi

Mermer sektörünün, 2008'de önemli bir gerileme yaşadığına dikkat çeken Çelikkol, "Ülke mermer ihracatımızın yaklaşık yüzde 38'i Amerika'ya yapılırken, ilimizden üretilen mermerlerin yaklaşık yüzde 75'i travertenden dolayı Amerika'ya yapılıyor. ABD'deki kriz bizleri de etkiledi. İlimizde yer alan yaklaşık 72 mermer ocağı ile 90 mermer fabrikasının büyük bölümü vardiya sayılarını düşürerek ve işçi çıkararak üretim miktarlarını önemli oranlarda geriye çekti. 2008'de sektörden çıkarılan işçi sayısı yaklaşık bin kişi kadardır" dedi.

Pahalı enerji ve işçilik üzerindeki ek maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini söyleyen Çelikkol, "Bizim diğer ülkelerle rekabet edebilmemizin önündeki en büyük engel pahalı enerji kullanımı ve işçilik üzerindeki ek vergilerdir. Özellikle ihracat yapan şirketlerin kullandığı akaryakıttan ÖTV kaldırılmalı, elektrik faturaları, personel için ödenen vergi ve sigorta primleri yaptıkları ihracata bağlı olarak belirlenecek bir oranda düşürülmeli" dedi. Çelikkol, altyapı konusunda da devletten destek beklediklerini söyledi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mermerci-dunya-2nciligine-aday_70757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!