Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mermerci İsyan Etti

Dünya mermer rezervlerinin yüzde 40'ına sahip olan Türkiye, dünyanın dört bir köşesine doğaltaş ürünlerini satarken, başta kamu binaları olmak üzer

Yeni Asır
Mermerci İsyan Etti

b>Dünya mermer rezervlerinin yüzde 40'ına sahip olan Türkiye, dünyanın dört bir köşesine doğaltaş ürünlerini satarken, başta kamu binaları olmak üzere birçok yapıda ithal granit kullanılması mermercileri isyan ettirdi.

Her yıl ortalama 40 milyon dolarlık granit ithalatı yapılan Türkiye'de, özellikle kamu binalarında ithal granit kullanılması tepki çekiyor. Ünlü aktör Eddie Murphy'nin evinde Türk mermeri, Jennifer Lopez'in evinde Nevşehir taşından şömine, ABD Başkanı George Bush'un basın açıklamasını yaptığı yerde, Fransa Parlamentosu, ABD Temsilciler Meclisi ve Disneyland gibi çok sayıda ünlü mekanda Türk mermerleri tercih edilirken, İzmir Adliye Sarayı'nda ispanyol graniti kullanılıldı.

Yerli şart olmalı
Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Alimoğlu, Türkiye'de kaliteli granitler bulunurken, daha ucuz olduğu için Çin başta olmak üzere çeşitli ülkelerden granit ithalat edilerek, yerli sanayiye darbe vurulduğunu söyledi. İzmir Mermerciler Derneği İkinci Başkanı Ferah Türkmen ise, kamu binalarında bile yerli mermerin tercih edilmediğine dikkat çekerek, "İnşaatlarda İtalya'da olduğu gibi yerli doğaltaş kullanılma zorunluluğu getirilmeli. İtalya'da bu oran yüzde 10. Türkiye'de de benzer bir uygulama getirilerek, üreticiler mağdur edilmemeli" dedi.

Gene Çin derdi
İzmir Adliye Sarayı'nda İspanya'dan gelen ithal granitlerin kullanılması mermercileri ayağa kaldırdı. Özellikle son dönemde Çin'den gelen ucuz granitlerin ilgi görmesi de mermercileri çileden çıkarırken, hükümetten ithalat konusunda gerekli tedbirlerin alınması isteniyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Alimoğlu, ithal graniti özellikle belediyelerin tercih ettiğini belirterek, "Bergama, Denizli, Afyon ve Muğla gibi Türkiye'nin değişik bölge ve illerinde bu maden varken, kamu şirketleri ve belediyeler sadece daha ucuz olduğu için başka ülkelerden getirilen granitleri kullanıyor. Özellikle belediyeler son dönemde kaldırım yapımı için bile Çin'den granit getirtmeye başladı. Bunun son örneği ise İstanbul'da yenilenen Bağdat Caddesi oldu. Ancak yerli sanayici unutuluyor" dedi.

İzmir Mermerciler Derneği İkinci Başkanı Ferah Türkmen ise, İzmir Adliye Sarayı'nda İspanya'dan getirilen mermerlerin kullanıldığına dikkat çekerek, "İtalya'da uygulanan sistemin Türkiye'de de uygulanması şart. Bu ülkede en az yüzde 10 oranında yerli taş kullanılma zorunluluğu var. İtalya kendi sanayicisini bu şekilde koruyor. Bizde ise dünya mermer rezervlerin yüzde 40'ı bulunmasına rağmen, böyle bir uygulama yok" diye konuştu.

Dünya bizi seçiyor
Mermer sektöründe 116'sı kamu, 447'si özel olmak üzere 563 işletme bulunuyor. Bunlara ek olarak irili ufaklı 17 bin atölye olduğu tahmin ediliyor ve bu işletmelerde 100 bine yakın kişi istihdam ediliyor. Dünya Türk mermeri kullanıyor Ankara Ticaret Odası'nın hazırladığı rapora göre ise ünlü aktör Eddie Murphy'nin evinde Türk mermeri, Jennifer Lopez'in evinde Nevşehir taşından şömine, ABD Başkanı George Bush'un basın açıklamasını yaptığı yerde, Fransa Parlamentosu, ABD Temsilciler Meclisi ve Disneyland gibi çok sayıda ünlü mekanda Türk mermerleri kullanılıyor.

Hedef, 620 milyon $'lık ihracat
ABD, İsrail, Suudi Arabistan, İspanya, İtalya, Türkmenistan gibi çok sayıda ülkeye ihracat yapan sektör, 2002 yılda 203 milyon dolar seviyesindeki mermer ihracatını geçen yıl 430 milyon dolara çıkarırken, bu yıl 620 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor.

Huzurumuz kalmadı
İzmir Mermerciler Derneği İkinci Başkanı Ferah Türkmen Çin'den ithal edilen granitlerle rekabet etme şanslarının da olmadığına işaret etti.
Türkmen, bu ülkedeki enerji ve işçilik maliyetlerinin düşük olması nedeniyle ürünlerinin de ucuz olduğunu ifade etti. Türkmen şunları söyledi: "Prestij binalarda hep ithal granit kullanılıyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda da büyük ölçüde ithal granit kullanıldı. Hiç değilse kamu ve belediye binalarında yerli doğaltaşların kullanılması gerekir. Bu sektörün de desteklemesini sağlar. Doğaltaş ihracatı her yıl artıyor. Yabancılar bizi tercih ederken, ülkemizde kendi doğaltaşlarımızın kullanılmaması çok üzücü."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mermerci-isyan-etti_16685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!