Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mermerciler Çin'de Görücüye Çıkacaklar

Ege İhracatçı Birlikleri, Çin Halk Cumhuriyetine'ne, doğaltaş ihracatçılarıyla birlikte çıkartma yapmaya hazırlanıyor. 6-9 Nisan 2010 tarihleri arasında Çin'in Şanghay kentinde düzenlenecek olan Stonetech 2010, 17. Çin Uluslararası Doğaltaş ve İşleme Teknolojileri Fuarı'nda en büyük pavyonda Türk doğaltaş ihracatçıları ürünlerini beğeniye sunacak.

Yeni Asır Gazetesi
Mermerciler Çin'de Görücüye Çıkacaklar

Ege İhracatçı Birlikleri, 2009 yılında 265 milyon dolarlık tutarla en fazla doğaltaş ihraç edilen ülke konumuna yükselen Çin Halk Cumhuriyetine'ne, doğaltaş ihracatçılarıyla birlikte çıkartma yapmaya hazırlanıyor. 6-9 Nisan 2010 tarihleri arasında Çin'in Şanghay kentinde düzenlenecek olan Stonetech 2010, 17. Çin Uluslararası Doğaltaş ve İşleme Teknolojileri Fuarı'nda en büyük pavyonda Türk doğaltaş ihracatçıları ürünlerini beğeniye sunacak.

17 yıldır sürüyor

Çin Dış Ticareti Geliştirme Konseyi tarafından 17 yıldır aralıksız düzenlenen ve ağırlıklı olarak doğaltaş ürünleri ile doğaltaş işleme makine ve ekipmanının sergilendiği fuarın Türkiye ulusal katılımı 2010 yılında da Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilecek. Çin Halk Cumhuriyeti'nin küresel mali krizden etkilenmeyen nadir ülkelerden biri olduğunu ve büyük çaplı altyapı yatırımları gerçekleştirdiklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, bu yıla kadar ABD'den sonra ikinci büyük doğaltaş ihracat pazarı olan Çin Halk Cumhuriyeti'ne bu yılın ilk 10 ayında 265 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyledi. Alper, bu gelişmeyle beraber Türkiye'nin en fazla doğaltaş ihraç ettiği ülkenin Çin olduğunu vurguladı. Alper, "Çin ve Uzakdoğu ülkelerine doğaltaş ihracatını artırabilmek için bu fuar önemli bir fırsat" diye konuştu.

30 firma gelecek

Doğaltaş sektörünün Afyon, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır ve Elazığ gibi önemli merkezlerinde yerleşik firmalardan alanında Çin'in en önemli ticari fuarları arasında gösterilen Stonetech fuarına katılmaları yönünde yoğun ilgi beklediklerini ifade eden Alper, "Her yıl Türkiye genelinde faaliyet gösteren ortalama 30 firmamızın katılımıyla düzenlediğimiz milli katılım organizasyonları Çin'e doğaltaş ihracatımızın arttırılması için yeni fırsatlar oluşturuyor" diye konuştu.

20 bin ziyaretçi bekleniyor

Geçen yıl 39 firmanın katıldığı fuarda, bu yıl küresel krizin olumsuz etkilerine rağmen 27 Türk firmasının yer aldığını belirten Alper, Stonetech 2010 fuarını ziyaret etmesi beklenen yaklaşık 20 bin alıcının tamamının fuar binasının ana girişine en yakın noktada kurulacak olan Türk pavyonundan geçeceğini ve sergilenen taşları inceleyeceğini söyledi. Fuarın, katılımcı firmalar için yeni ihracat bağlantıları kurmaları açısından önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Alper, Çin'in dünyanın en önemli doğal taş tüketim ve üretim merkezlerinden biri olduğunu vurguladı. Alper, "Dünya doğaltaş kaynaklarının yaklaşık yüzde 40'ına sahip olan ülkemiz, Çin doğaltaş pazarındaki yerini sağlamlaştırmalı. Fuarın Çin Halk Cumhuriyeti'ne olan doğaltaş ürünleri ihracatına olumlu katkıda bulunmasını bekliyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mermerciler-cinde-gorucuye-cikacaklar_74598.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!