Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Meryem Ana’ya Teleferik İzmir’de Turizmi Uçurur”

Travel Turkey İzmir 2010 Turizm Fuarı ve Konferansı'nın açılacağı bugün Ege, turizm açısından tarihi bir gün yaşayacak. İzmir ve Egeli turizmciler, sabahki açılışın ardından öğleden sonra taleplerini iletmek için düzenledikleri zirvede Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'la buluşmaya hazırlanırken, Efes Antik Kenti ile Meryem Ana Evi arasına

Yeni Asır Gazetesi
“Meryem Ana’ya Teleferik İzmir’de Turizmi Uçurur”

STRONG>Travel Turkey İzmir 2010 Turizm Fuarı ve Konferansı'nın açılacağı bugün Ege, turizm açısından tarihi bir gün yaşayacak. İzmir ve Egeli turizmciler, sabahki açılışın ardından öğleden sonra taleplerini iletmek için düzenledikleri zirvede Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'la buluşmaya hazırlanırken, Efes Antik Kenti ile Meryem Ana Evi arasına yaklaşık 5 kilometrelik bir teleferik kurulması, ayrıca, Efes Antik Kenti'nin şu andakinden daha iyi ışıklandırılarak gece ziyaretlerine de açılması önerildi. Her iki projenin hayata geçirilmesiyle Selçuk'a şu anda gelen yıllık 2.5 milyon turist sayısının katlanabileceği kaydedildi.

Canlılık getirir

Her iki projeyi yıllardır takip eden ve 1987 yılında Efes'in ilk aydınlatmasını gerçekleştirerek çok sayıda konser ve organizasyon yapılmasını sağlayan işadamı Aykut Güsar, "Bu projeler, turizm patlaması yaratır. Hıristiyan aleminin gözbebeği ve kutsal mekanı Meryem Ana ile dünya tarihinin en büyük tarihi liman kentlerinden birisi olan Efes'e sahip olmamıza rağmen pazarlamayı beceremiyoruz. Yeter ki teleferik yapılması ve aydınlatılması için karar alınsın. Yapacak firma da, uluslararası fonlar aracılığıyla mali kaynak da bulunur" dedi.

1990'lı yıllarda proje üzerinde çalıştığını, Vatikan yetkilileri ve özel sektörle görüştüğünü belirten Güsar, "Vatikan yetkilileri bu projeyi çok beğendi ve destek verdi. Bu projeyi geçmiş dönemde hayata geçirebilseydik Vatikan bugünün parasıyla 5 milyon euroluk destek verecekti. Çünkü teleferik yapılırsa en fazla 10 dakikada Meryem Ana Evi'ne ulaşılacak. Ayrıca o tarihlerde özel sektör de buna büyük ilgi göstermişti. Karar alınması durumunda yatırımı yapacak şirketler vardı. Ancak yapişlet-devret modeli ve yaklaşık 5-6 milyon dolarlık harcamayla hayata geçebilecek projeyi gerçekleştiremedik. Şimdi ise istenirse hem Vatikan hem de uluslararası fonlardan destek alınarak bu proje yapılabilir" diye konuştu. Güsar, Efes'in ilk ışıklandırma projesinin, 1987 yılında eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın Turizm Bakanlığı döneminde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gece ziyareti

Güsar, Efes'in ilk aydınlatma projesine malzeme, işçilik v e işletmegiderleri dahil olmak üzere bugünün rakamlarıyla 2 milyon euro'luk harcama yaptıklarını, Efes'teki aydınlatmanın işletmesini 1997 yılına kadar 10 yıl süreyle bedelsiz olarak yaptığını söyledi. Ancak 1997'de Efes'in aydınlatmasının genişletilerek gece ziyaretine açılmasını önerdiğini belirten Güsar, bu isteğinin yerine getirilmediğini ve bunun üzerine işletmeyi bıraktığını söyledi.

Ediz: Silüet aydınlatması var

Efes'in aydınlatmasının gece ziyareti için yetersiz olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz de, "Efes'in gece gezmeyi sağlayacak aydınlatması, güvenliği ve personeli yok. Aydınlatma var ama yetersiz. Şu anda geçmişte yapılmış ve siluet şeklinde aydınlatma mevcut. Eserlerin gece de incelenmesini sağlayacak bir proje yapılması gerekiyor" diye konuştu. Efes Müzesi Yetkilileri ise gece ziyaretlerinin ilgi görmediğini öne sürdüler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meryem-anaya-teleferik-izmirde-turizmi-ucurur_84287.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!