Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mes’adet Yıkılacak Mı?

Liman Han (eski adıyla Mes’adet) 1. derece koruma statüsüne yükseltildi. Binanın sahibi İTO son olarak koruma kuruluna bir proje vererek yapıyı yıkıp yeniden yapmak istedi. Ancak kurul, mevcut haliyle korunmasını sağlayacak yeni restorasyon projesinin getirilmesini istedi. Son kararı yüksek kurul verecek.

yapi.com.tr
Mes’adet Yıkılacak Mı?

Eminönü İlçesi, Sirkeci’de mimar Vedat Tek’e ait Liman Han 1907 yılında tamamlandı. 2006 yılında İstanbul Ticaret Odası tarafından 564 metrekare olan Liman Hanı 4 milyon dolara satın alındı. Binanın otel yapılması gündeme geldi. Ancak yapı denize doğru yaklaşık 3-4 derece yatmış ve statik yapısı bozulmuştu. Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre; İTO bu nedenle binanın restorasyonuna bir türlü başlayamadı. 1995 yılında Koruma Kurulu tarafından tescil edilen bina ‘‘koruma grubu 2’’ olarak belirlendi. 2012 yılında hazırlanan Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nda da parsel ‘‘Sosyal Kültürel Tesis Alanı’’ olarak işlevlendirildi. Kurul 2012 yılındaki kararında binanın ön cephesi korunarak, yıkılmasına yönelik restorasyon projesini onaylamıştı.

İTO hazırladığı mimari teknik raporlar neticesinde elde edilen verilerden hareketle yapının yıkılmadan tüm özellikleriyle korunarak şakulüne getirilmesi ve mevcut haliyle restorasyon edilmesinin uzak görüldüğünü, binanın temel yapısını araştırmak amacıyla sondaj çukurları açılması için Eylül ayında koruma kuruluna müracaat etti. Sadece mimari değerleri ile değil, gelişkin bir betonarme strüktür kurgusu, iç mekan zenginliği ve donanımı ile dönemine tanıklık etmekte ve Sirkeci gibi kentsel ve tarihi bir ticaret merkezinin tarihsel ve kentsel kimliğini oluşturan en önemli yapılardan biri olması nedeniyle 2 olan koruma grubunu 1 olarak yükselme’’ kararı alındı. Böylelikle binanın yıkımı tamamen önlenmiş oldu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mesadet-yikilacak-mi_169525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!