Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro Bornova Merkeze Girmiyor

İzmir Metrosu’nun Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi Hastanesi- Boronva Merkez hatlarında inşaatların yarım kalması nedeniyle yaşanan gecikme, mağduriyet ve kayıpları telafi etmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, yeni ihalelere tek tek çıkmaya başladı. Üçyol-Üçkuyular hattı iki ayrı ihaleyle tamamlanacak.

Hürriyet Gazetesi
Metro Bornova Merkeze Girmiyor

İzmir Metrosu’nun Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi Hastanesi- Boronva Merkez hatlarında inşaatların yarım kalması nedeniyle yaşanan gecikme, mağduriyet ve kayıpları telafi etmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, yeni ihalelere tek tek çıkmaya başladı. Üçyol-Üçkuyular hattı iki ayrı ihaleyle tamamlanacak. Mevcut tünellerin son betonunun atılması, İzmirspor ve Hatay İstasyonları için yapılacak ihale 5 Ekim’de gerçekleşecek. İkinci ihale ise Fahrettin Altay, Göztepe ve Poligon İstasyonları yapımını kapsayacak.

3.3 kilometre kısaldı

Büyükşehir Belediyesi metronun Bornova hattında ise zorunlu bir revizyon yaptı. Haziran 2007 tarihinde yapımına başlanan Ege Üniversitesi Hastanesi- Bornova Merkez arasındaki 3.3 kilometrelik hattın, zeminin kum ve killi yapısı nedeniyle altından geçtiği binaları etkileme riski bulunan 800 metrelik Evka-3 İstasyonu-Bornova Meydanı arası yeni ihale kapsamından çıkartıldı. Yeni ihalede Ege Üniversitesi Hastanesi ile Evka-3 İstasyonu arasındaki 2.2 kilometrelik aç-kapa hattın tamamlanması, Kampüs ve Evka-3 istasyonlarını yapımı yeralacak. Bornova Merkez istasyonu ve 800 metrelik tünel ihale kapsamında yeralmayacak. Büyükşehir Belediyesi’nin, bu hattan tamamen vazgeçip vazgeçmediği ise henüz netlik kazanmadı. Zemine göre proje üretildikten sonra gelecek yıllarda devam edilebileceği veya farklı bir hat projelendirilerek bu hattan vazgeçilebileceği öne sürüldü.

Yeni tünel istendi

Uzmanlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ya projenin bu bölümünden vazgeçilmesini, ya da tünelin üzerindeki binaların boşaltılmasını önerdi, projede değişiklik yapılmasını de tavsiye etti. Büyükşehir de Bozoğlu İnşaat’dan yeni tünel projesi yapması istedi. Ancak firma gerçekleştirmedi.

İnşaat 2007’de başladı

3.3 kilometrelik hattın ihalesini 67 milyon 402 bin YTL bedelle kazanan ve yapımına 2007 yılı Haziran ayında başlayan yüklenici firma Bozoğlu İnşaat, Evka 3 istasyonuna kadar aç-kapa yöntemiyle kazı yaptıktan sonra, Bornova Merkez’e doğru açılacak tünellerin uygun olmayan zemin nedeniyle apartmanlar için risk oluşturacağı raporları üzerine durdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-bornova-merkeze-girmiyor_72417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!