Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Başkan'a Mesaj Var

Metro için Biraz daha Zaman İstedi

Yeni Asır Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nevzat Dönmez'in hazırlayıp sunduğu "Kent ve Siyaset" programına katılan Kocaoğlu, metro inşaatlarından Kordon'daki tente sorununa, İnciraltı'nın yine yarım kalan planlamasından Torbalı'ya kurulacak çöp tesisine kadar çeşitli konulardaki soruları cevaplandırdı.

Yeni Asır Gazetesi
Metro için Biraz daha Zaman İstedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önceki akşam çıktığı Yeni Asır TV canlı yayınında çarpıcı açıklamalar yaptı. Yeni Asır Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nevzat Dönmez'in hazırlayıp sunduğu "Kent ve Siyaset" programına katılan Kocaoğlu, metro inşaatlarından Kordon'daki tente sorununa, İnciraltı'nın yine yarım kalan planlamasından Torbalı'ya kurulacak çöp tesisine kadar çeşitli konulardaki soruları cevaplandırdı.

Metro: Vatandaş sıkıldı ama biraz daha anlayış

Göreve geldiğim günden bu yana başımı en çok ağrıtan işlerin başında metro geldi. Biz bu ay sonu Üçyol-Üçkuyular hattında İzmirspor istasyonunun üzerini kapatıp asfatlayacağız. Şubat sonunda da Hatay istasyonu üzerini kapatıp asfaltlayacağız. Şubat sonu itibariyle İlahiyat Fakültesi kavşağından Üçyol'a kadar bütün caddeyi açıyoruz. Poligon'da tek hat üzerinden ulaşımı sağlayacağız. Hedef Nisan ayı sonuna kadar yolun tamamını açmak. Buna bir ay daha koyun, Mayıs gibi yolun tamamı açılmış olacak. Bornova aksında da Haziran ayı içinde treni yürütmeyi hedefliyoruz. İzmirspor ile Hatay istasyonu ile Ege Üniversitesi Hastanesi-Evka 3 istasyonlarını Haziran ya da Temmuz ayında ulaşıma açacağız. Metro bu tarihlerde Evka 3'ten Hatay istasyonuna kadar gidecek. Poligon, Fahrettin Altay ve Göztepe istasyonlarını da birlikte hizmete açacağız. Bu üç istasyonu Ağustos, Eylül en geç Ekim gibi hizmete açmayı planlıyoruz. 2011 yılı içinde bu hatların hepsini tamamlayıp hizmete açmış olacağız. Vatandaşımız gerçi anlayış göstermekten de sıkıldı ama kendilerinden biraz daha anlayış talep ediyoruz.

Aliağa-Menderes hattı: Eksikliklerin tamamlanması 3 yılı bulacak

Aliağa-Menderes Hızlı Tren hattında şu anda üst geçitlerde belli sıkıntılar var. Bunları bir bir çözüyoruz. Bu projenin tüm eksiklerinin tamamlanması, belki üç yılı bulacak. Projede en büyük sıkıntının Halkapınar'daki aktarma istasyonu ve buradaki sıkışıklık. Proje çalışması yaptık. Halkapınar'ı acilen revizyona ve tadilata sokmamız lazım. Çünkü nereden gelirse gelsin, ister Bornova-Üçkuyular ister Aliağa aksından gelsin aktarma yapmak isteyenler Halkapınar'da inecek.

Yüksel Çakmur'a: Oturduğu evin zemini de aynı

İzmir'e yatırımcı çekebilmek için Yeni Kent Merkezi ile İnciraltı'nın mutlaka planlanması gerekiyor. Orada yoğunluk artışı nedeniyle planlar geçmişte geri döndü. Sonra eski bir belediye başkanımız yeni planlara dava açtı. İnşaat mühendisleri parasını verdikten sonra okyanusa da inşaat yaparlar. Mühendisliğin bugün çözemeyeceği yer, zemin yok. Bu kent zenginleşecekse turizmle hizmet sektörüne kilitlenecek. Kente yatırımcı çekmek için bu iki kara parçasını mutlaka planlamamız gerekiyor. Bu iki yeri planlayalım 3 sene sonra İzmir'i gelin görün. Eğer planlayamazsak İzmir üç yıl sonra yine aynı lafları edecek. Sayın Çakmur Karşıyaka'da oturuyor. Oturduğu evin zemini ile bugün planına dava açtığı yerin zemini arasında hiç fark yok. Çakmur'un evinin yapıldığı yerin mazisi 40 yıllık. Dava açtığı bölgede ise 60-80 yıl önce yapılmış binalar var. Çakmur'un belediye başkanlığı döneminde Konak Meydanı'nda Galeria projesi yapılacaktı. Konak Meydanı'nın zemini liman arkasının zemininden çok mu sağlam. Herkes birşeyler söylüyor, konuşuyor. Ama insaf etmeleri, bu kente zarar vermemeleri gerekir. Meslek odalarını istemezükçü diye eleştiriyorlar. Meslek odalarının ne Salhane-Turan Bölgesi'ne ne de Basmane'deki çukura itirazları yok. Çünkü her ikisini de uzlaşarak çözdük, başardık. Kala kala bir kişi kaldı. O bir kişi de kente zarar veriyor.

İnciraltı: Esnafla görüşeceğim

İnciraltı'ndaki işletmelerin yüzde 99'u yasal açıdan sıkıntılı. Biz burasının planları yapılıp arsalara imar verilinceye kadar vatandaşları mümkün olduğunca sıkmayalım istedik. Ama, haklı olarak Turizm Bakanlığı, Anıtlar Kurulu aracılığı ile bize doğal SİT alanı üzerinde kalan kaçak yapıların yıkılması için yazı gönderdi. İşletme sahipleri "Turizm Bakanlığı'na gidip yazı alacağız" dediler ben de kendilerine "Alın" dedim. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Ama, belediye yasayı uygulamak durumunda. Kimsenin işinin bozulmasını istemiyoruz. Ama görevimizi yapmak zorundayız. Geçenlerde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Günay İzmir'e geldiğinde "yıkılacak" diye beyanat verndi. Bu evrak gelip de işleme girdikten sonra bunu durdurmanız mümkün değil. Ancak, mankeme kararları alıyorlar, rahatlıyorlar. Er-geç burada imar planı uygulanacak. Ama benim gönlümün istediği İnciraltı'nda herkesin arsası planlansın, ederini bulsun, imarına kavuşsun.

Kordon esnafına: Defalarca konuşup zaman harcamam

Birinci Kordon'da işletmecilerle anlaşamadığımız 4 nokta var. Tentelerin 80 santim ön ve yan cephelerden aşağı indirilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğim. Oradaki ikinci sorun saksıların belirli yükseklikte olması. Üçüncüsü ise işletmelerin kendilerine ayrılan alanın dışına çıkıp sağa sola diğer dükkanların, apatmanların önüne masa sandalye atıp işgal etmesi, kapatması ve yüksek sesle müzik çalması. Diğer bir sorun da işletmelerin hanutçu dediğimiz çığırtkan çalıştırması. Oradaki işletmeler bu kurallara uyacak, hanutçu çalıştırmayacak. Biz Kordon'u sahra çadırına kesinlikle çevirtmeyiz. Bir hafta müsade etsek Kordon'a resmen çadır kuracaklar. İçlerinde işini düzgün yapan, kurallara uyan ve para kazanan arkadaşlar 'Başkan uygulamanız çok doğru. Haklısınız. Böyle bir şey olmaz' diye bize destek veriyor. Biz Kordon İşadamları Derneği ile çok konuştuk, çok sohbet ettik. İş geldi, gitti bu dört konuya takıldı. Bu dört konu bizim tarafımızdan kesinlikle kabul edilmeyecek. Bir daha dernekle bir araya gelmeyeceğiz. Bu dört tane konudan dolayı bize hiç söylememeleri gereken sözleri sarfetiler. Herkesi dinlerim, severim, sayarım ama kararı verilmiş, ne yapılacağı belli olan konuda defalarca konuşup ne kendi zamanımı harcarım ne de karşı tarafın zamanını harcarım.

Torbalılara: Çöp tesisi için hala yer bakıyoruz

Harmandalı'ndaki deponi alanı problemli. Geçmişte Büyükşehir'e bağlı değilken çöplüğün yakınına kadar imar verilmiş, konutlar yapılmış. Artık Harmandalı'nın kullanılması mümün değil. 5 yıldır yer arıyoruz. Yatağan Termik Santrali'nin bacasında filtre olmadan çalışması nasıl bütün termik santrallere karşı kamuoyu oluşturduysa bizim Harmandalı da iyi bir uygulama değil. Torbalı Taşkesik mevkiini tüm kurumlarla birlikte olumlu görüşlerini alarak bulduk. Ön ÇED'i de var. Şimdi de olumlu ÇED almak için ihaleye çıktık. Bize kalırsa İzmir'in tüm çöpünü 50 kilometre öbür tarafa çıkarmanın maliyeti korkunç. Biz oraya gitmek istemeyiz ama başka yer bulamadığımız için, burası uygun görüldüğü için orasıyla ilgili ÇED sürecini başlattık. Tabii bizim Kuzey'de de, Güney'de de yere ihtiyacımız var. Ama, ne söylerseniz söyleyin Türkiye'de çöp işi kötü örneklerle dolu olduğu için vatandaş da haklı. Yer arayışlarımız sürüyor. Ama Taşkesik'te arkadaşların gösterdiği 'dinlemeden istemeyiz' mantığını da doğru bulmuyorum. Bu çöp ama üç yere, ama beş yere gidecek. Bu çöp İzmir'in çöpü, İzmir'de yaşayanların çöpü.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-icin-biraz-daha-zaman-istedi_84925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!