Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro İnşaatlarında Yetki Bakanlığa Geçiyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı'nın görev ve yetkilerini düzenleyen kanunda yapılan değişiklik hakkında bilgi verdi. Yıldırım, "Yapılan değişikliğe göre raylı sistemlerin şehirlerde yapımının uygun bulunması ve kriterleri sağlaması halinde hem proje onayı hem de yapımını yürütebileceğiz. Buna tamamen yeni yapılacak raylı

Yeni Asır Gazetesi
Metro İnşaatlarında Yetki Bakanlığa Geçiyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı'nın görev ve yetkilerini düzenleyen kanunda yapılan değişiklik hakkında bilgi verdi. Yıldırım, "Yapılan değişikliğe göre raylı sistemlerin şehirlerde yapımının uygun bulunması ve kriterleri sağlaması halinde hem proje onayı hem de yapımını yürütebileceğiz. Buna tamamen yeni yapılacak raylı sistemler ile halen devam eden raylı sistemler de dahil" dedi.

Bakan Binali Yıldırım, Endonezya Ulaştırma Bakanı Freddy Numberi ve heyetini makamında kabul etti. Kabulün ardından iki ülke arasında Sivil Havacılık Mutabakat Zaptı imzalandı. Yıldırım, mutabakat zaptının imzalanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yeni kanununda, tamamlanamayan raylı sistem ve metro inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı'na devredilmesi öngörülüyor?" hatırlatmasına Yıldırım, şu yanıtı verdi:

"Karayolları Teşkilat Kanunu, geçtiğimiz günlerde parlamentodan geçti. Ulaştırma Bakanlığı'nın görev ve yetkilerini düzenleyen kanunda değişiklik yaptık. Bildiğiniz gibi Ulaştırma Bakanlığı, ülke çapında her türlü raylı sistemin projelendirilmesinden ve yapımından sorumlu. Ancak, şehiriçi raylı sistemlerde yetki sadece projelerin onaylanmasıyla ilgi idi. Ulaştırma Bakanlığı, yapılan değişikliğe göre raylı sistemlerin şehirlerde yapımının uygun bulunması ve kriterleri sağlaması halinde hem proje onayı hem de yapımını yürütebilecek. Buna tamamen yeni yapılacak raylı sistemler ile halen devam eden raylı sistemler de dahil."

Bakan Yıldırım, "Bu konuda İstanbul ve Ankara'nın ismi geçiyor. Ne zaman buradaki metrolara yardım yapılacak ve ne zaman tamamlanacak?" soruna ise şu cevabı verdi: "Bu kanunla Ulaştırma Bakanlığı bu konuda yetki almış durumda. Yetkisini, hangi projeler için hangi şartlarda uygulayacağını, bu konuda gelecek taleplere göre değerlendireceğiz. Şu an için henüz kanun onaylanmadı. Onaylanacak, ondan sonra bize gelecek talepleri değerlendireceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-insaatlarinda-yetki-bakanliga-geciyor_80736.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!