Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ceneviz Surları Kurtuluyor

Metro Köprüsü Ceneviz Suruna Takıldı!

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun "deniz seviyesinden fazla yüksek olacağı, bunun da Tarihi Yarımada'nın siluetini etkileyeceği" gerekçesiyle projesini uzun süre onaylamadığı İstanbul Metrosu Köprüsü şimdi de Şişhane'deki 700 yıllık Ceneviz surlarının ayakta kalan son kapısına takıldı.

Milliyet Gazetesi
Metro Köprüsü Ceneviz Suruna Takıldı!

b>Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun "deniz seviyesinden fazla yüksek olacağı, bunun da Tarihi Yarımada'nın siluetini etkileyeceği" gerekçesiyle projesini uzun süre onaylamadığı İstanbul Metrosu Köprüsü şimdi de Şişhane'deki 700 yıllık Ceneviz surlarının ayakta kalan son kapısına takıldı.

İstanbul Metrosu için Haliç üzerine yapılacak olan köprüyü engelleyen duvarla ilgili olarak son kararı Koruma Kurulu verecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Sadece o duvar projede sorun yaratıyor" derken, sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice "O kapının kurtarılmasını temenni ederim. Galata surlarından, üzerinde armasıyla kalan tek kapıdır, başka yok" diye konuştu.

Surlar dikkate alınmamış
Metro inşaatı için geçen mayıs ayında Şişhane'de yıkım yapıldı, binaların arasında kalan surlar daha belirgin olarak ortaya çıktı. Surların tarihi durumunun belirlenmesi için de İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na başvuruldu. Sonuç beklenirken Topbaş, konuyla ilgili olarak, şöyle dedi:

"Orada zamanında güzergâh çalışmaları yapanların bazı noktaları dikkate almadıklarını, iş belli bir noktaya geldiğinde gördük. Şişhane'deki duvar kalıntısına dikkat etmedikleri için 'O duvar tarihi midir, korunması gerekir mi, gerekmez mi, altından mı geçelim, nasıl geçelim?' noktasındayız."

Galata Kulesi kadar değerli!
Konuyla ilgili olarak görüşünü bildiren Prof. Dr. Semavi Eyice ise Galata surlarından, üzerinde armasıyla kalan tek kapının Yanıkkapı olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bizans devrinde Galata'nın etrafı her Ortaçağ şehri gibi surla çevrilmiş. Fakat Cenovalılar 14. yüzyıldan itibaren buraya hakim olmaya başladıklarında bu sur duvarlarını büyütmüşler, genişletmişler. Yanıkkapı o duvarlardan biridir. Son ayakta duran kapıdır o. Hiçbiri kalmadı ortada."

Galata'daki tarihi binalar üzerinde geçtiğimiz aylarda deprem araştırmasına başlayan Jeofizik Mühendisleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan da, "Bu surlar zamanla yok edildi. Kurtarılmasını isterim. Galata Kulesi kadar önemli bir tarihi değerdir" dedi.

Surlardan sadece Yanıkkapı ayakta
Şişhane'den Tophane'ye kadar Galata bölgesini çevreleyen 12 kapılı Ceneviz surların uzunluğu 2.8 kilometreydi. Galata Kulesi de surların önemli bir parçasıydı. 1864'te Galata'nın surlarının büyük kısmı imar faaliyetleri sırasında yıkılırken, bir tek Yanıkkapı ayakta kalmayı başardı. Kapının üzerinde Aziz George'un haçlı arması bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-koprusu-ceneviz-suruna-takildi_49006.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!