Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Metro Seçim Vaadi Oldu

Anakent Belediyesi’nin yarım bıraktığı metro projesi Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmek üzereyken AKP’nin 2023 Seçim Bildigesi’nde seçim vaadine dönüştü. Bildirgede 3 hatlı metro projesine ilişkin “2 yılda bitirelecek” sözü akıllara 2012 yılında yapılacak olan yerel seçimleri getirdi.

Cumhuriyet Ankara
Metro Seçim Vaadi Oldu

Anakent Belediyesi’nin yarım bıraktığı metro projesi Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmek üzereyken AKP’nin 2023 Seçim Bildigesi’nde seçim vaadine dönüştü. Bildirgede 3 hatlı metro projesine ilişkin “2 yılda bitirelecek” sözü akıllara 2012 yılında yapılacak olan yerel seçimleri getirdi. AKP’nin 12 Haziran 2010 Genel Seçimleri için hazırladığı 2023 Seçim Bildirgesi’nde Ankara’nın sorunları da yer aldı. Bitmemesi nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı’na devrettiği metro inşaatı iktidar partisi için seçim yatırımına dönüştürüldü. AKP, beyannamede “Kızılay-Çayyolu, Tandoğan-Keçiören, Batıkent-Eryaman-Sincan” hatlarından oluşan 44 kilometrelik metro projesinin “2 yıl içinde bitirilmesi ve 2023’e kadar ilave metro ve tünel yollarının yapılmasını” planladığını duyurdu.

‘Devirden sonra da ciddiyetsiz’

Çankaya Belediye Başkanı Tanık, metro konusunun yerel yönetimlerin sorumluluğunda ve yetkisinde olması gerektiğini belirterek, “Yerel yönetimin gücünün yetmediği durumlarda, onun bütçe eksiğini kapatacak destekler önemlidir, kabul edilebilir. AKP döneminde Ankara’da bir metre yapılmamıştır. Devir işleminden sonra da işin ciddiyeti hissedilmemektedir” dedi.

“Etlik’e dev hastane kurulacağı” yönündeki vaadi değerlendiren Tanık, “Bunu yapmak için kamunun sağlık sektöründe var olması lazım” dedi. AKP’nin özelleştirme yaklaşımı ile kamuyu sağlık setörün dışına taşıdığını vurgulayan Tanık, bu süreçte belediyelerin ise tümüyle devre dışı kaldığını anlattı. Tanık, “Bu dev hastaneyi kime yaptıracaklar anlaşılması güç görünüyor. Kamu hastanelerini kapatan bir yönetimin dev hastane yapacağım propagandası inandırıcı değildir” dedi.

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Hıdırlıktepe’ye “50 bin metrekare bina yapacağı” yönündeki sözlerini anımsatan Tanık, “50 bin metrekare binanın büyüklüğü konusunda bir düşünmesi gerekir. Hıdırlıktepe’ye ikinci bir Hıdırlıktepe ekleme niyetinde olduğu anlaşılıyor. Bunun işlevinin hastane olmamasını dilerim” ifadesini kullandı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise “Yapabilirlerse Ankara ulaşımına katkı yapacağını düşünüyorum. Ama bu her seçim döneminde söyleniyor. Verilen vaadlerden çok bunların ne kadarının yerine getireleceği önemli. Gökçek de seçimlerden önce hep vaadediyordu. Gökçek’in yarım bıraktığını, hükümet devralıyor, seçim adımı atılıyor, kararı halk verecek” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-secim-vaadi-oldu_86945.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!