Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro, Sezer'i Beklemedi

Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçuyular Hattı'nın temel atma töreni için Cumhurbaşkanı'nı beklerken, ihaleyi alan firma ilk kazmayı vurdu bile.

Yeni Asır
Metro, Sezer'i Beklemedi

üyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçuyular Hattı'nın temel atma töreni için Cumhurbaşkanı'nı beklerken, ihaleyi alan firma ilk kazmayı vurdu bile.

Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nın resmi temel atma töreni için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den haber beklerken, ihaleyi alan Bayındır İnşaat, inşaat için ilk kazmayı vurup çalışmaları başlattı.

Büyükşehir'in yer teslimi yapmasının ardından firma, Üçkuyular'da pazaryerinin önünde proje kapsamında yapılacak istasyon için çalışmalara başladı. Bayındır İnşaat Ege Bölge Müdürü Muammer Zenginer, istasyon katının çıkılabilmesi için kazık çakma çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

İki şantiye kurulacak
Üçkuyular'da istasyon binasının yapılacağı bölgede dere yatağının menfez geçişi bulunduğunu belirten Zenginer, yeraltında bulunan elektrik, su, kanalizasyon ve telekom hatlarının inşaat sahası dışına alınması için çalıştıklarını kaydetti.

Diğer yandan da istasyon katının yapılabilmesi için toprağın kaymasını önleyici kazık çakma çalışmalarına başladıklarını ifade eden Zenginer, iş programı çerçevesinde hareket ettiklerini belirtti. İnşaatın belirtilen süre içinde tamamlanacağını belirten Zenginer, biri Üçkuyular'da diğeri de Hıfzısıhha'da olmak üzere iki şantiye kuracaklarını kaydetti.

Yer gösterilecek
Kurulacak şantiyeler için Büyükşehir'den kendilerine yer göstermesini beklediklerini ifade eden Zenginer, "Altyapı tesislerinin başka yere alınması için projeler hazırlandı. Belediyenin projeleri onayının ardından önce inşaat sahası içinde yer alan hatlar saha dışına taşınacak. Alan tamamen boşaltıldıktan sonra istasyon inşaatına başlanacak" dedi.

Günde 180 bin yolcu taşıyacak
Geçtiğimiz yıllarda hayata geçen ve günde 90 bin kişinin yararlandığı 11.6 kilometre uzunluğundaki Bornova-Üçyol Metro Hattı'nın ikinci aşamasını oluşturan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nın devreye girmesiyle İzmir kent içi ulaşımı nefes alacak.
Hatla birlikte Bornova-Üçyol arasında günde taşınan 90 bin yolcu sayısı 180 bine çıkacak. Toplam uzunluğu 5.5 kilometreyi bulan hat boyunca 6 istasyon yer alacak. Üçyol-ÜçkuyularHattı'nın da devreye girmesiyle metro ağı 17.1 kilometre uzunluğa ulaşacak.

24 ayda bitecek
İnşaat derin tünel sistemi ile yapılacak. Bu yüzden çalışmalar boyunca trafik de çok ciddi bir aksama yaşanmaması planlanıyor. Üçyol'dan Üçkuyular'a kadar uzanacak hatta 6 istasyon inşa edilecek.

Büyükşehir Belediyesi, 90 trilyon 898 milyar liraya ihale ettiği metro hattını kendi öz kaynaklarıyla yapacak. İnşaatın 24 aylık süre içinde tamamlanabilmesi için 4 ayrı noktadan tünel kazılacak. İzmirspor, Hatay, Göztepe, Poligon, Güzelyalı ve Fahrettin Altay'da istasyonlar olacak.

26 dakikaya inecek
Üçkuyular-Bornova arası, diğer ulaşım araçları kullanıldığında 90 dakikada geçilirken mevcut metro hattına eklenecek ikinci aşama ile bu süre 26 dakikaya inecek. Böylece otobüs sayısında yakıt ve yol giderlerinde tasarruf sağlanacak.

Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı, yerin 20 metre altında 'derin tünel' şeklinde inşa edilecek. İnşaatı üstlenecek firma elektromekanik sistemi de kurarak metroyu işletime hazır hale getirecek. Her istasyonda 4 çıkış noktası bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-sezeri-beklemedi_27572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!