Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro ve Tramvay İstasyonlarına Sürdürülebilir Tasarım

İstanbul Ulaşım A.Ş., Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) öncülüğünde ve Brüksel merkezli YDesign-Foundation’ın koordinasyonunda yürütülecek olan ve bir çok Avrupalı toplu taşımacılık işletmecisinin yer aldığı “Tasarım & Güvenlik Algısı” projesine ortak olarak katıldı.

ibb.gov.tr
Metro ve Tramvay İstasyonlarına Sürdürülebilir Tasarım

stanbul Ulaşım A.Ş., Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) öncülüğünde ve Brüksel merkezli YDesign-Foundation’ın koordinasyonunda yürütülecek olan ve bir çok Avrupalı toplu taşımacılık işletmecisinin yer aldığı “Tasarım & Güvenlik Algısı” projesine ortak olarak katıldı.

Toplu taşımacılık tesislerinin tasarımının yolcuların güvenlik duygusu algılamaları üzerine etkilerinin inceleneceği proje, Avrupa’nın çeşitli üniversitelerinden katılan uzmanların oluşturulduğu bir proje grubu tarafından yönetilecek. 2007 yılı yaz döneminde tamamlanması hedeflenen projeye Paris, Brüksel, Porto ve Oslo gibi kentlerin toplu taşımacılık işletmecileri katılıyor.

Projede, İlk önce pilot olarak Aksaray-Havalimanı hafif metro hattındaki Zeytinburnu ve Otogar istasyonlarının istasyon mimarisi ve işletme koşulları açısından yolcuların güvenlik algılamaları üzerine etkilerinin inceleneceğini belirten İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş, daha sonra ortaya çıkarılacak genel tavsiyeler ışığında bütün metro ve tramvay istasyonlarında inceleme ve çalışmalar yapılacağını belirtti.

Yolculara sundukları hizmete yönelik algılarını ölçmek amacıyla periyodik olarak yolcu memnuniyeti araştırmaları yaptıklarının altını çizen Pektaş, yolculardan aldıkları geri dönüşleri en çabuk şekilde, somut ve uygulanabilir projelere dönüştürdüklerini belirtti. Yolcuların konfor ve güvenliğinin kendilerinin birinci önceliği olduğu belirten Genel Müdür Pektaş, bu proje ile metro ve tramvay istasyonlarını sürdürülebilir tasarım kriterlerine ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Projeyle ilgili bilgi veren YDesign Foundation Genel Sekreteri Anne Leemans, istasyonlarda çalışan personelin kıyafeti, yönlendirme işaretleri, istasyon formu ve renkleri, istasyonlardaki aydınlatma ve gürültü düzeyi, temizlik ve hijyen koşulları gibi bir çok faktörün yolcuların kendilerini güvende hissetmelerine yönelik etkisi olduğunu ve bu faktörlerin toplu taşımacılık tesislerinin tasarımı ve işletilmesi sırasında mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-ve-tramvay-istasyonlarina-surdurulebilir-tasarim_47815.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!