Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro ve Tramvayda İşbirliği Yapalım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin birinci yıldönümünde icraatlarıyla ilgili değerlendirme toplantısı yaptı. Aliağa-Menderes hızlı tren hattı üzerindeki Nergis İstayonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP İl Başkanı Ekrem Bulgun, belediye bürokratları, basın

Yeni Asır Gazetesi
Metro ve Tramvayda İşbirliği Yapalım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin birinci yıldönümünde icraatlarıyla ilgili değerlendirme toplantısı yaptı. Aliağa-Menderes hızlı tren hattı üzerindeki Nergis İstayonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP İl Başkanı Ekrem Bulgun, belediye bürokratları, basın temsilcileri ve yazarlar katıldı. Nergis İstasyonu'nun, Aliağa-Menderes projesindeki kilit istasyonlardan birisi olduğunu söyleyen Kocaoğlu, "İlk temelin atıldığı ve son işin bitirildiği yer burası olduğu için, değerlendirme toplantısını burada yapıyoruz" dedi.

Kocaoğlu, toplantıda Ulaştırma Bakanlığı'yla ilgili metro ve tramvay projeleriyle ilgili iki önemli işbirliği mesajı verdi. Ulaştırma Bakanlığı'nın kentte bundan sonra yapılacak metro projelerinde Büyükşehir Belediyesi'ne destek vermesinin kendilerini de mutlu edeceğini belirten Başkan Kocaoğlu, "Biz de metroya ayıracağımız kaynağı, kentin başka eksiklerini gidermek için kullanırız. Bu bizi mutlu eder ama burada İzmir'deki söylemde 'yapamıyorlarsa biz yapalım' söylemi var. Yapamadığımız bir şey yok. Yapıyoruz. O ayrı bir şey. Başladığımız işi bitirelim, kente armağan edelim. Sonra Narlıdere hattı süreci var onları bakanlık merkezi bütçeden yaparsa mutlu oluruz. Tramvay hattını birlikte yapalım söylemi var İZBAN'la. Her türlü desteğe açığız" diye konuştu.

Büyük servet

80 kilometre uzunluğundaki Aliağa-Menderes raylı sistem hattını TCDD ile yarı yarıya ortak kurdukları İZBAN şirketinin işleteceğini söyleyen Kocaoğlu, sermaye katılımı olarak her iki tarafın da 7.5 milyon lira yatırdığını bildirdi. Projenin önemine değinen Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:

"Esas olarak TCDD'nin bu projeye verdiği ve parayla kıyaslanamayacak bedel, kenti kuzeyden güneye kesen ortalama 30 metre genişliğinde bir kara parçasıdır. Esas servet, bu hattın toprağıdır. Kamulaştırıp böyle yol yapmak, büyük bir servettir. Aliağa-Menderes hattı için Büyükşehir'in TCDD ile protokolün imzalandığı 3 Mart 2006'dan bugüne kadar 535 milyon lira harcama yaptık. Buna ilave olarak TCDD ile birlikte İZBAN harcamalarına 197'şer milyon lira harcama taahhüdümüz var. Toplantıyı yaptığımız Karşıyaka Tüneli'nin belediyeye maliyeti, 88 milyon liradır."

Üçyol-Üçkuyular metro hattının birinci etabını oluşturan İzmirspor ve Hatay istasyonlarında firmaya yer teslimi yapıldığını belirten Kocaoğlu, "Ege Üniversitesi Hastanesi-Evka 3 hattıyla Üçyol-Üçkuyular metrosunun Hatay ve İzmirspor istasyonlarının hizmete girmesi için 2010 yılı sonunu öngörmüştük. Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay'ı kapsayan ikinci etabı da 2011'de hizmete sokmayı planlamıştık. Yargı süreci, Hatay ve İzmirspor istasyonunda 4-4.5 ay zaman kaybına neden oldu. Bu kayıpları proje sonuna eklememiz gerekiyor" dedi.

Tramvay hattı

Tramvay konusunda ilk etapta 3 ayrı güzergahı hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birinci hat, Naldöken İstasyonu'ndan Mavişehir'e kadar sahilden dolaşacak. Bu hatla Anadolu Caddesi'nden paralel geçen banliyö sistemini sahilden yay çizerek toparlamak istiyoruz. İkincisi ise Üçkuyular'dan Halkapınar Metro İstasyonu'na kadar sahilden bir yay çizecek. Sahilden, metro dışına kalan alanı toplayacak. Diğer bir hat ise Şirinyer ile Tınaztepe Kampusü arasında yaklaşık 5.5 kilometrelik bir hat olacak. Bu arada İzmir'e yatırımcı çekmek için İnciraltı, Yeni Kent Merkezi ve yarımadanın mutlaka planlanması gerekiyor. Bu üç yer, İzmir'in olmazsa olmazıdır. Bu üçlüye önem vermeliyiz."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-ve-tramvayda-isbirligi-yapalim_78077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!